مجله جنسی زوج باز

نکاتی برای حصول ازدواجی موفق و با دوام

نکاتی برای حصول ازدواجی موفق و با دوام

قصد ازدواج دارید یا متاهل هستید؟ در هر حالتی که باشید، باید بدانید که می توانید با صرف تلاش و زمان کافی ازدواجی موفق و با دوام بسازید.

تجربه به من ثابت کرده است که پایدار نگاه داشتن یک ازدواج خوب و موفق نیازمند تلاش بسیار است. من این افتخار را داشته ام که ۴۹ سال با همسرم زندگی کنم و صاحب چهار فرزند شوم. به واسطه ی لطف خداوند بوده که ازدواج ما این همه سال دوام یافته است، نه به خاطر هوش و دانستنی های من و همسرم. در این مقاله قصد دارم که بعضی از تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهم تا با راه های ساختن یک ازدواج موفق و بادوام آشنا شوید.

ازدواج: مفهوم و اهمیت آن

ازدواج از دیدگاه معتبر، قراردادی قانونی است که توسط یک مرد و زن بسته می شود تا به عنوان زن و شوهر با یکدیگر زندگی کنند. ازدواج برای افراد زیادی که تصور می کنند که دو نفر قبل از تولد در پیشگاه شاهدانی با ازدواجی مقدس از نظر روحانی و قانونی به یکدیگر وصل شده اند، مفهوم و اهمیتی جامع و وسیع دارد.

شرکت در جشن ازدواج آسانترین جزء متاهل شدن برای زوج های بسیاری است. ازدواج برای آندسته از افرادی که دوست دارند با رابطه ای قانونی و شرعی با یکدیگر زندگی کنند، فرصت مناسبی است تا بتوانند رابطه ای بی همتا و خاص را تجربه کنند.

ارزش مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره های قبل از ازدواج بسیار توصیه می شوند و باید نه فقط یکبار بلکه به دفعات صورت گیرد. وقتی زوج ها بتوانند با یکدیگر به بحث بنشینند و به درکی راضی کننده برای هر دو طرف در موارد زیر برسند، فرصت بهتری برای ایجاد ازدواجی موفق خواهند داشت:

– عقاید و فرایض دینی و روحانی
– رابطه ی جنسی، گرایشات و امیال جنسی
– پول (گرفتن تصمیمات مالی و سرمایه گذاری بسیار مهم است)
– فرایض بهداشتی و سلامتی (گرایشات افراد به ورزش، بهداشت فردی و غیره)
– مدیریت خانه (نقش ها و مسئولیت ها)
– فرزندان (تربیت فرزندان)
– ورزش، سرگرمی، مسافرت، و فعالیت های تفریحی
– خویشاوندان و دید و بازدید با اقوام، مسئولیت های اجتماعی

دانستن سابقه و تاریخچه ی خانوادگی فرد مقابل ضروری است، به این دلیل که همه ما به واسطه تجربیاتی که در محیط خانوادهمان وجود داشته است پرورش یافته ایم. دنیس لانگ در کتاب خود هارمونی خانواده به این نکته اشاره می کند که خانواده ارتباط ما با گذشته و نقطه ی عطف هویت ما را تشکیل می دهند. ما به شدت تحت تاثیر گرایشات و عملکردهای خانواده ای هستیم که در آن رشد نموده ایم. افراد دانا و متفکر کسانی هستند که در پی شناختن سابقه، عادات و فرهنگ خانواده ی همسر آینده شان برمی آیند. کاملاً صحیح است: شما با یک نفر ازدواج نمی کنید، بلکه خانواده ی او نیز جزئی از ازدواج شماست. پس مراقب باشید!

“تعهد” در ازدواج به چه معناست؟

ازدواج های خوب و موفق زیادی وجود دارد، اما هیچ ازدواج کاملی وجود نداشته است. هر ازدواج بادوام و موفق شامل تعهداتی بی قید و شرط و قطعی برای فردی ناکامل است. اینکه توقع داشته باشید همسرتان برایتان همه چیز باشد، غیر واقع گرایانه و نابخردانه است. در دنیای امروز که افراد در برخورد با کوچکترین مشکل یا عدم تفاهم، به این سرعت از یکدیگر جدا شده و طلاق می گیرند، بهتر است از خود سوال کنید تعهداتتان در ازدواج چیست.

طی سالهای دراز، من و همسرم تعهداتی عمیق و پایدار به ازدواجمان داشته ایم. متعهد شدن به ازدواج به این معناست که زوجین به یکدیگر گفته اند که “ازدواج ما نباید سبک و غیرمسئولانه گرفته شود.” ما ازدواجمان را بر پایه ی عشق، احترام، شرافت، و جذابیتی متقابل به یکدیگر بنا گذاشتیم. ما معتقد بودیم، و هنوز هم اعتقاد داریم، که برای وفادار ماندن به یکدیگر، نباید به یکدیگر دروغ بگوییم و به هم اعتماد داشته باشیم، چه با هم باشیم و چه دور از هم.

تعهد و مسئولیت پذیری در ازدواج درصورت وجود موارد زیر محقق می شود:

– سازگاری روحی
– سازگاری شخصیتی
– توانایی برقررای ارتباط با یکدیگر (اینکه یاد بگیرید به حرف های همسرتان گوش دهید و با کلامی صریح، غیرمنتقدانه، غیر کینه جویانه و خاص به او پاسخ دهید)
-کشش و جاذبه ی دو طرفه و متقابل

نکات مهم

افرادی که نظام ارزشی در ازدواج پایه گذاری می کنند که شامل خصوصیات آزادی، صداقت، درستی، اعتماد، احترام، عشق، بخشش و گذشت، درک، و وفاداری باشد، خواهند توانست ازدواجی موفق و رابطه ای بسیار خوب داشته باشند.

ازدواجی که در آن دو نفر توقعاتی متعارض و خواسته هایی ناسازگار داشته باشند، امیدی برای موفقیت ندارد.

مشاوره های قبل از ازدواج ارزش بسیار بالایی دارد و بسیار توصیه میشود.

تعارضات باید به حالتی سازنده و مفید حل شوند. برای اینکار باید روی وابستگی ها و خواسته های هر دو طرف تمرکز شود و راهی اتخاذ شود که به سود هر دو جانب باشد. معمولاً در تعارضات و مشکلات، یکی از طرفین احساس خواهد کرد همسرش او را درک نکرده، تحسینش نمی کند، به او احترام نمی گذارد، به حرفهایش گوش نمیدهد و دوستش ندارد.

در ازدواج باید هم دادن باشد و هم گرفتن. این به آن معناست که نباید همیشه یکی از زوجین برنده باشد و دیگری معمولاً بازنده. این تفاهم نیست، سلطه گری است.
پایداری و دوام ازدواج زمانی میسر خواهد بود که زن و شوهر به یکدیگر زمان و فرصت برای خودشان نیز بدهند.

بالاتر از همه، داشتن اعتقاد و اعتماد است. ازدواج می تواند تجربه ای عالی و کامل باشد. بدانید که اگر تلاش کنید، خواهید توانست موفقیت ازدواجتان را تضمین کنید!

بدون نظر

فروش ویژه