مجله جنسی زوج باز

محبت زیادی ممنوع! عواقب جدی محبت زیادی در رابطه عاشقانه

چکیده مطلب

تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹

نظرات کاربران :

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که به هر دلیلی یا در زمانی خاص به شخصی دیگر محبت زیادی کرده باشید و یا حتی اگر این تجربه را نداشته‌اید ممکن است این نمونه از افراد را در دور و بر خود دیده باشید و با آنها برخورد کرده باشید. شاید برایتان سوال شده باشد […]

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که به هر دلیلی یا در زمانی خاص به شخصی دیگر محبت زیادی کرده باشید و یا حتی اگر این تجربه را نداشته‌اید ممکن است این نمونه از افراد را در دور و بر خود دیده باشید و با آنها برخورد کرده باشید.

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا بعضی از افراد حتی بدون هیچ چشم داشت ظاهری مدام مشغول محبت زیادی به دیگران و خدمت و کمک رسانی به آنها هستند و چرا تا این حد دیگران را دوست دارند؟

در واقع بسیاری از متخصصان درباره محبت زیادی و عشق و رزیدن بیش از حد بعضی از افراد به دیگران؛ معتقدند که این افراد به دلیل دوست داشتن طرف مقابل این کار را نمی‌کنند بلکه آنها در مرحله اول خودشان را دوست ندارند و به عقیده آنان خیلی از این افراد عزت نفس پایینی دارند و بر اثر کمبود محبتی که در زندگی به آن دچار شده‌اند؛ همواره به دیگران محبت می‌ورزند تا مبادا دیگران از آنها دور شوند و در واقع بابت این مسئله واهمه دارندکه دیگران آنها را طرد کنند یا در نظر آنها فردی دوست داشتنی نباشند.

در کل محبت زیادی حتی یک نوع بیماری محسوب میشود و افراط در آن به هیچ وجه در روابط توصیه نمی‌شود و افرادی که اینگونه رفتار می‌کنند عواقب محبت زیادی خود را ازطرف دیگران و به صورت انعکاسی در رفتار آنها دریافت می‌کنند.

دراین مقاله چندین نمونه از این عواقب رابرایتان بیان می‌کنیم تا اگر شما یا شخصی در نزدیکی‌تان به این عادات گرفتار است با در نظر گرفتن این عواقب از افراط خود در این زمینه صرف‌نظر کند و حد اعتدال را برای خود پیشه کند.

 

میخواهم یاد بگیرم هر مردی را مجذوب و وابسته خودم کنم

۱- اختلال به رشد فردی

رشد شخصی یکی از مواردی است که فرد در طول دوران زندگی و بوسیله قدرتمند کردن ذهن و روح و یادگیری مداوم، به آن دست پیدا می‌کند و کاملا فردی است. اما زمانی که به شخصی محبت زیادی می‌شود این فرصت از او گرفته خواهد شد یعنی شخص چون مستقل نیست و ضعیف بار می‌آید بنابراین به اشتباهات خود پی نمیبرد و به سبب غرور کاذبی که در او ایجاد می‌شود از این رشد عقب می‌ماند و در نهایت چون در هر حالتی در برابر او از خودگذشتگی و محبت زیادی نشان داده شده است به رشد و یادگیری او آسیب وارد می‌شود.

۲- ایجاد حس نا‌امنی

گاها افراد در همان کودکی در محبت زیادی والدین غرق می‌شوند و نحوه تربیت آنها ایجاب می‌کند که از این نظر به طور کامل ارضاء می‌شوند و گاهی در دوران بزرگسالی از طرف دوستان یا همسر از این محبت برخوردار می‌شوند و این رفتارها باعث ایجاد نوعی حس نا امنی در فرد می‌شود و بعضی اوقات اگر این محبت تکراری و همیشگی ذره‌ای کمتر شود؛ فرد احساس امنیت نمی‌کند و این حس نا امنی شدت می‌گیرد و بر زندگی تاثیر مخربی وارد می‌کند.

مقاله مرتبط: میدانید چطور با عشق بیش از حد باعث نابودی خود و رابطه می شوید؟

۳- ایجاد کردن توقع

محبت زیادی به بعضی از افرادی که قدرت استقلال یا توانایی تجزیه و تحلیل ندارند به مرور مانند یک وظیفه جلوه می‌کند یعنی اگر شما همواره به فرد بیش از حد محبت داشته باشید این لطف مکرر شما را حق مسلمتان می‌داند و در واقع دچار توقع بی‌جا می‌شود.

این افرادی که دچار توقع بی‌جا می‌شوند؛ معمولا ظرفیت کمی دارند چون به محض اینکه محبت کمتر یا بیشتری از طرف فرد مد نظر خود دریافت کنند نسبت به او واکنش نشان می‌دهند و دچار نوعی خود‌شیفتگی می‌شوند و محبت‌هایی را که از طرف مقابل می‌بینند به عنوان حق خودشان می‌دانند.

۴- به بار آوردن اختلاف

هر فردی درک متفاوتی از محیط خود و اطرافیانش دارد به همین دلیل گاها ممکن است وقتی فردی مورد محبت زیاد واقع می‌شود این کار را به صورتی دیگر برداشت کند و یا دچار سوء برداشت شود برای مثال وقتی شما مرتبا از طریق تلفن‌های مکرر، پیامک و .. در  طول روز جویای احوال همسرتان می‌شوید؛ ممکن است او به جای برداشت محبت از این کار فکر کند چون موجود ضعیفی است یا به دلیل اینکه به او شک دارید این کار را انجام می‌دهید.

البته باید گفت فرد خیلی هم در  این کج فهمی‌ها و سوء برداشت‌ها مقصر نیست چون افراط در هر چیزی ناخوشایند است و در نهایت این کار‌ها، اختلافات را بیشتر و بیشتر می‌کند و رابطه‌ها را دچار چالش خواهد کرد.

۵- سلب آزادی از فرد

محبت زیادی و بیش از حد به یک فرد مانند این است که او را در یک قفس قرار داده باشید و چون هر فردی دوست دارد آزاد باشد و در زما‌ن‌های خاصی میل دارد که در تنهایی به سر ببرد و یا شاید مشکل و مسئله‌ای برایش پیش بیاید که دوست داشته باشد آن را به تنهایی و بدون حضور هیچ فردی حل کند؛ پس در این شرایط اگر فردی مرتب دور و بر او باشد و هر مسئله‌ای را از کوچک تا بزرگ کنترل کند قطعا این آزادی فردی از او سلب می‌شود و چون او این آزادی را به عنوان یک هویت برای خود می‌شناسد؛ این رفتارهای طرف مقابلش را نشانه محدودیت می‌داند و به مرور زمان عکس‌العمل نشان می‌دهد.

۶- نادیده گرفتن خود

فردی که به طرف مقابلش به هر دلیلی مانند خوب نشان دادن خود، به صورت عمدی و یا بر اثر شخصیت خوبش؛ محبت زیادی می‌کند در قدم اول این فرد خودش را نادیده گرفته است و از ارزش و احترام خود کم می‌کند چون با فرصت و انرژی که برای دیگران و در خدمت اشخاص دیگر صرف می‌کند فرصتی برای رسیدن به برنامه‌های شخصی خود و دنبال کردن علایق خود را ندارد از همین رو به نوعی خودش نیز دچار محدودیت می‌شود و آزادی‌اش نیز سلب می‌شود.

 بنابراین هر زمانی که محبت زیادی یا خوب بودن بیش از حد را از طرف فردی در نزدیک خود مشاهده کردید به احتمال زیاد رابطه‌یتان دچار آسیب می‌شود و برای رفع و پیشگیری از این حالت باید در هر نوع رابطه‌ای فاصله را تشخیص دهیم و آنها را بشناسیم تا دچار آسیب نشویم.

۷- ابراز نکردن احساسات خود

شاید شما هم از خودگذشتگی بیش از حد و محبت زیادی برخی از افراد را در روابط عادی یا در زندگی مشترک دیده باشید این افراد در مواقعی که ناراحت یا خشمگین هستند یا احساسات منفی دارند آن را نشان نمی‌دهند و همه این رفتار‌ها را در پشت ماسک زیبایی که ساخته‌اند پنهان می‌کنند که شاید بعد‌ها تلنبار کردن این احساسات اصلا به نفع نباشد و کنترل آنها گاها سخت می‌شود.

بنابراین محبت زیادی گاها فرصت ابراز احساسات را از فرد می‌گیرد در حالی که روانشناسان تاکید می‌کنند خودتان را نادیده نگیرید و هر جایی که لازم است یا ضرورت می‌بینید احساسات خود را تخلیه کنید و برای اینکه به مشکل روحی برخورد نکنید؛ احساسات خود را قربانی نکنید و سعی کنید بیشتر خود واقعیتان باشید.

۸- سوء استفاده دیگران

بعد از مدتی دریافت محبت زیادی و افراط در این زمینه به طور آگاهانه یا ناخودآگاه طرف مقابل از این موضع سوءاستفاده می‌کند و حتی گاها پیش آمده است که این افراد کارها و امور شخصی خود را نیز بر عهده طرف مقابل می‌گذارند پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید دیگران از محبتتان سوء استفاده می‌کنند بهتر است اوضاع و شرایطی که در آن هستید را بررسی کنید و دوباره آنها را مرور کنید و با پیدا کردن دلیل این رفتار، محبت خود را به شکل سالم و میانه ابراز کنید.

۹- یکنواخت کردن روابط

وقتی در زندگی مشترک یا در هر رابطه‌ای محیت زیادی می‌بینید یا آن را دریافت می‌کنید اولا به ریشه رابطه خود ضربه میزند و در ثانی نه تنها طرف مقابلتان تمایلی به شما و در کنار شما بودن ندارد بلکه خودتان نیز احساس بدی به خود پیدا می‌کنید چون رابطه بین شما همیشه یکنواخت و تکراری است و رنگ و بوی تازگی هرگز در آن دیده نمی‌شود و زندگی هم خسته کننده شده و در نهایت فراز و نشیب‌هایی که می‌توانند روابط را جذاب کنند ناپدید می‌شوند و آفت تکرار به جان رابطه می‌افتد و لذت آن را می‌گیرد.

جمع بندی

به طور کلی و با توجه به مطالب بالا و تاکیدات روانشناسان به این نتیجه می‌رسیم که رعایت اعتدال در هر امری ضرورت دارد و محبت کردن نیز از این قاعده مستثنا نیست و زمانی که شما این محبت را برای شخصی به صورت افراطی نشان دهید ممکن است در او توقع و انتظارات بی‌جا ایجاد کنید و یا مجبور شوید برای همیشه این نقش را بازی کنید و انتظارات او را به عنوان حق مسلم و همیشگی او برآورده کنید.

در کنار موارد بالا شما باید درک کنید که محبت هر کس در موقعیت و شرایط خاصی باید بر پایه منطق ابراز شود و به هیچ وجه نباید از محبت کردن به همسر، دوست یا خانواده و نزدیکان خود غافل باشید اما با توجه به عواقب بدی که محبت افراطی برای شما و طرف مقابلتان به بار می‌آورد بهتر است او را آزاد بگذارید و به او اجازه بدهید که رشد فردی خود را در محیطی آزاد و بدون محدودیت تجربه کند و در نهایت اختلافات بین شما کمرنگ و ناچیز شود و ارزش واقعی و جایگاه خود را در نزد اطرافیانتان داشته باشید.

بدون نظر

فروش ویژه