مجله جنسی زوج باز

حریم خصوصی در زندگی مشترک

زوج باز: وقتی موضوعی از جانب همسرتان شما را آزار می‌دهد با کارگاه ذهنی و درونی‌تان مبارزه کنید و سعی کنید با گفتگو کردن این معما را برای خودتان حل کنید.

به گزارش زوج باز به نقل از ضمیمه خانواده روزنامه اطلاعات، سال‌ها پیش یکی از خانم‌های فامیل به من زنگ زد و گفت مشکلی برایش پیش آمده و از من خواست تا به عنوان یک روان‌شناس حرف‌هایش را بشنوم و با او حرف بزنم. ماجرا از این قرار بود که این خانم مدت زمان زیادی از اینکه شوهرش دائم سرش در گوشی‌اش بوده، شکایت داشته. قصه از آن جایی برایش غیرقابل تحمل شده که متوجه می‌شود شوهرش بدون آنکه به او بگوید، یک سیم کارت دیگر هم خریده و مدت‌هاست از آن سیم کارت استفاده می‌کند. یک روز تصمیم می‌گیرد برای جواب دادن به خوره ذهنی‌اش، وقتی شوهرش خوابیده سراغ گوشی‌اش برود تا بالاخره بفهمد پشت این اعتیاد به دست گرفتن تلفن همراه و دائم آنلاین بودن همسرش، چه چیزی است. اما هرچقدر برای باز کردن قفل گوشی تلاش می‌کند، نتیجه‌ای نمی‌بیند و گوشی هنگ می‌کند و اوضاع از آنچه که بوده بدتر می‌شود. چون شوهرش از خواب که بیدار می‌شود می‌فهمد که کسی سراغ گوشی‌اش رفته و شاکی می‌شود و جنگ دیگری در خانه رخ می‌دهد.خانم پس از تعریف کردن این روایت برای من، سؤالش این بود که چرا همسرش از این که او به تلفنش دست زده، شاکی شده؟ بعد هم اضافه کرد: «نکند شوهرم دارد به من خیانت می‌کند وگرنه این همه حساسیت برای یک دست زدن به موبایل، غیرمنطقی‌ست!»شاید چنین فکرهایی به سر شما هم زده یا برایتان سؤال پیش آمده که حریم خصوصی همسر، تا چه حد است؟ تا چه اندازه باید این حریم را رعایت کرد و پای خود را فراتر از آن نگذاشت؟ مگر زن و شوهر نزدیک‌ترین افراد به یکدیگر نیستند، پس چه دلیلی دارد برای هم حریم خصوصی داشته باشند؟

در این مقاله به بایدها و نبایدهای حریم خصوصی همسران، اشاره خواهیم کرد.

گفتگو کنید، نه تجسس

وقتی موضوعی از جانب همسرتان شما را آزار می‌دهد با کارگاه ذهنی و درونی‌تان مبارزه کنید و سعی کنید با گفتگو کردن این معما را برای خودتان حل کنید. فقط چیزی که باید بدانید و رعایت کنید، این است که پای این معما را زمانی‌که بحث و اعصاب خردی دیگری پیش آمده، پیش نکشید. در شرایطی کاملا معمولی و به دور از تنش با همسرتان صحبت کنید و مثلا به او بگویید از اینکه او چند روز است که دائم با تلفنش مشغول است و دیگر توجهی به اطرافش نمی‌کند، دلخور هستید. اگر از این موضوع به عنوان برگ برنده استفاده کنید، یعنی میان یک دلخوری دیگر پای این موضوع را هم وسط بکشید، نه تنها به جواب نمی‌رسید بلکه اوضاع را خراب‌تر می‌کنید و موضوع کش پیدا می‌کند. پس، ‌این موضوع را در موقعیت مناسب و ‌در آرامش، حال خوش و کاملا خنثی، بیان کنید. فراموش نکنید که قرار است شما جواب را بشنوید نه این که محاکمه کنید‎.

به سبک خودتان، برای خودتان وقت بگذارید

این تفکر غلط را دور بریزید که زن و شوهر باید تمام وقتشان را باهم بگذرانند! تفکری که قدیمی‌ها به آن اعتقاد داشتند و از اینکه زمان‌هایی را خودشان تنهایی با خودشان سپری کنند و خوش بگذرانند، بد و عیب می‌دانستند. این یک واقعیت انکار نشدنی ا‌ست که هرکسی برای رشد و حتی رسیدن به آرامش نیاز دارد که گاهی با خودش خلوت کند و در این خلوت به تفکر بپردازد. خلوت کردن با خود و گذراندن اوقاتی را به تنهایی، می‌تواند باعث سرزنده شدن شود. زمان‌های دیگری هم آدم نیاز دارد وقتش را با کسانی پر کند که به او آرامش و شادی می‌دهند. نباید زن و شوهر همدیگر را محدود به علایق و سلایقی کنند که تنها خودشان آن را می‌پسندند. شاید یک نفر از اینکه در خانه به تنهایی کتاب بخواند، حالش خوب می‌شود و یک نفر دیگر کوه رفتن با دوستانش را ترجیح دهد. زن و شوهر باید تمام تلاش‌شان را بکنند که کیفیت زندگی مشترک خود را بالا ببرند و این زمانی محقق می‌شود که به یکدیگر اجازه بدهند گاهی اوقات به سبک خودشان وقت‌شان را بگذرانند.

حریم دونفره‌تان را زیرپا نگذارید

درست است که رعایت حریم خصوصی در زندگی مشترک ضروری است، اما گاهی برخی نشانه‌ها چنان واضح است که نیازی به کنکاش نیست. لازم نیست خودتان را گول بزنید و کنجکاوی یا بدبینی خود را بهانه‌ای کنید برای فرار از واقعیت. اگر حرف زدن در مورد این نشانه‌ها با همسرتان شما را قانع نکرد باید دنبال یک مشاور خوب بگردید و مشکل خود را به صورت حرفه‌ای پیگیری کنید. یادتان باشد بخشی از حریم شما دو نفر با هم مشترک است، این که همسرتان خیانت می‌کند یا نه، به شما ربط دارد، پس مرزی بین حریم واقعا شخصی و حریم دونفره‌تان به عنوان زوج بگذارید و این موضوع را کاملا شفاف کنید‎.

همفکری کنید اما گیر ندهید

گاهی لازم است زن و شوهر در مورد کلیات با یکدیگر همفکری کنند، اما در مورد جزئیات خودشان به تنهایی تصمیم بگیرند. مثلا قرار است با هم به یک مهمانی بروید و به این توافق می‌رسید که چه مدل لباسی بپوشید، اما دیگر اهمیتی ندارد که همسرتان می‌خواهد لباس سبزش را بپوشد یا قرمز٫ گاهی که می‌خواهید به همسرتان چیزی بگویید یا سؤالی از او بپرسید،‌ به این که موضوع چقدر واقعا اهمیت دارد هم فکر کنید. اگر در واقع هیچ فرقی ندارد، خب، چه کاری است؟ بگذارید خودش تصمیم بگیرد و راحت باشد‎.

فرزندان‌تان می‌بینند و می‌آموزند

بهترین راه آموزش به فرزندان این است که خود والدین آن کار را انجام دهند تا کودکشان ببیند و از آنها بیاموزد. اگر زن و شوهری حریم خصوصی یکدیگر و حتی فرزندا‌شان را رعایت کنند، به صورت خودکار این موضوع را کودک هم یاد می‌گیرد. آنها یاد می‌گیرند که همه انسان‌ها با هم متفاوت هستند و هر کدام علایق خود را دارند. به این باور می‌رسند که هرکسی باید به زندگی فردی خود هم بها بدهد، در عین حال همین آدم‌هایی که از هم متفاو‌تند، می‌توانند همدیگر را بسیار دوست داشته باشند و در کنار هم زندگی کنند. ‏

بدون نظر

فروش ویژه