مجله جنسی زوج باز

تاثیر ناباروری در افزایش ریسک ابتلا به سرطان پروستات

زوج باز>سلامت>محققان دریافتند مردانی که به کمک درمان های ناباروری پدر می شوند با احتمال بیشتر ابتلا به سرطان پروستات<Prostate Cancer> در میانسالی روبرو هستند.


به گزارش زوج باز: این یافته حاصل بررسی داده های مربوط به گزارشات ملی سوئد بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ است. در مجموع یک میلیون کودک در طول این مدت زمانی متولد شده بودند.

بارداری اکثر این کودکان (۹۷ درصد) به شیوه های طبیعی بوده است. اما ۱٫۷ درصد پدران (حدود ۲۶۰۰ مرد) تحت لقاح آزمایشگاهی و ۱٫۳ درصد (حدود ۱۵ هزار مرد) در معرض تکنیک های تزریق اسپرم قرار گرفته بودند.

با بررسی نرخ ابتلا به سرطان پروستات در این دو دهه بعد از پدرشدن مشخص شد تنها ۰٫۲۸ درصد مردانی که به شیوه های طبیعی پدر شده بودند مبتلا به این بیماری شدند. در حالیکه این رقم برای پدرانی که به شیوه لقاح آزمایشگاهی پدر شده بودند ۰٫۳۷ درصد و برای پدران گروه تزریق اسپرم، ۰٫۴۲ درصد بود.

محققان به این نتیجه رسیدند مردانی که با کمک شیوه های تولیدمثل کمکی پدر می شوند در معرض ریسک ابتلا زودهنگام به سرطان پروستات قرار دارند و این گروه پرخطر باید از لحاظ ابتلا به سرطان پروستات در معرض معاینات و آزمایشات بلندمدت باشند.مهر

بدون نظر

فروش ویژه