مجله جنسی زوج باز

بهترین سن ازدواج در ایران چه زمانی است؟(نظر کارشناسان روانشناسی)

چکیده مطلب

تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۹۶

نظرات کاربران :

برخی کارشناسان محدوده سنی خاصی را برای ازدواج جوانها تعیین می کنند و قبل و بعد از این سنین را برای ازدواج توصیه نمی کنند. مثلا برای دختران ۲۲ تا ۲۵ سالگی و برای پسران ۲۷ تا ۲۹ سالگی را بهترین سن ازدواج می دانند.
با ما همراه باشید تا در مورد بهترین سن ازدواج ، بیشتر بدانیم.

اگر از دوستان، خانواده و دیگران تصادفی بپرسید که بهترین سن ازدواج چه سنی است، می توانید طیف وسیعی از جوابها را از آنها بشنوید. اما علم در مورد بهترین سن ازدواج چه می گوید!؟

دو دیدگاه برای بهترین سن ازدواج از نظر مردم

ازدواج در سن پایین

در کشور ما دو دیدگاه کاملا متفاوت در مورد بهترین سن ازدواج وجود دارد. برخی افراد که در روستاها و شهرهای کوچک ساکن هستند تحت تاثیر سنت و رسومات قدیمی معتقدند ازدواج زودهنگام و حتی در نوجوانی و خردسالی مناسب است و کودکان خود را پیش از اینکه زندگی مشترک را درک کنند سر سفره عقد می نشانند.

ازدواج در سن بالا

از طرفی برخی جوانها و والدین که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند بر این باور هستند که ازدواج زودهنگام خوشبختی نمی آورد و حتی مشکل آفرین نیز می تواند باشد و تصور می کنند اواخر جوانی مناسب ترین و بهترین سن ازدواج است.

در این پست شما را با نظر کارشناسان آشنا می کنیم که سالها برای دانستن بهترین سن ازدواج ، مطالعه و تحقیق کرده اند. ببینیم علم در این رابطه چه نظری دارد.

دو دیدگاه برای بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان

تحقیقات و مطالعات زیادی در کشورهای مختلف از جمله کشور خودمان برای اینکه بدانند بهترین سن ازدواج چه سنی است و خوشبختی انسانها را تضمین می کند، صورت پذیرفته است. باید گفت ، دو دیدگاه متفاوت در بین روانشناسان و جامعه شناسان نیز وجود دارد. اما این تفاوت ها مثل دو دیدگاه مردم عمیق نیستند و باید گفت هدف تمامی کارشناسان این است که بتوانند به طور علمی و منطقی ازدواج را مورد مطالعه قرار دهند و طی این مطالعات و شواهدی که به دست می آورند، افراد را برای ازدواجی پایدار و لذت بخش راهنمایی کنند.

تعیین کردن محدوده سنی مشخص

برخی کارشناسان محدوده سنی خاصی را برای ازدواج جوانها تعیین می کنند و قبل و بعد از این سنین را برای ازدواج توصیه نمی کنند. مثلا برای دختران ۲۲ تا ۲۵ سالگی و برای پسران ۲۷ تا ۲۹ سالگی را بهترین سن ازدواج می دانند. به این دلیل که در این محدوده سنی دختران و پسران شرایط لازم برای ازدواج را کسب می کنند. به این ترتیب که درس خود را به اتمام می رسانند، سربازی می روند، شغل مناسبی را برای خود می یابند و سرمایه لازم برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را کسب می کنند.

این دیدگاه با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حال حاضر کشور ما تا حدودی قابل قبول است. مشکلاتی چون بیکاری، عملا سن ازدواج را در جوانها به تاخیر می اندازد. تحت تاثیر همین شرایط، نظر مردم نیز به سمت دیر ازدواج کردن تغییر یافته است و حتی ازدواج در سنین اوایل جوانی یعنی ۲۰- ۲۱ سالگی را زودهنگام و نشدنی می دانند.


مقاله مرتبط: زن خوب برای ازدواج باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟


مقدم بودن ملاک های دیگر بر شرط سنی

کارشناسان معتقدند برای ازدواج جوانها، سن ملاک و معیار اصلی نیست و تاکید بر ازدواج در سن کم یا زیاد خوشبختی را تضمین نمی کند. آنچه که خوشبختی یک زندگی مشترک را تضمین می کند ملاک ها و معیارهایی هستند که مقدم بر سن به شمار می آیند.

این ملاک ها شامل موارد زیر هستند.

  1. بلوغ جسمی
  2. بلوغ روانی
  3. بلوغ اجتماعی

بلوغ جسمی و روانی چیست؟

بلوغ جسمی در دختران بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی و در پسران بین ۱۴ تا ۱۶ سالگی اتفاق می افتد و جسم به مرحله توانایی باروری و تولید مثل می رسد. زمان وقوع این نوع بلوغ تحت تاثیر شرایط جغرافیایی و ژنتیک است.

بلوغ روانی بعد از رسیدن به بلوغ جسمی در انسان اتفاق می افتد و با تغییر همراه است. یعنی این گونه نیست که پس از مدتی بلوغ متوقف شود بلکه همواره در حال کامل شدن است. این بلوغ فرد را قادر می سازد تا بتواند درست را از نادرست تشخیص دهد و تصمیمات و رفتارهایی که از خود اتخاذ می کند تصمیمات و رفتارهای منطقی و به جا باشند. در واقع نحوه صحیح رفتار با افراد و به طور خاص در مقوله ازدواج، با همسر و فرزندان خود بداند.

طبق گفته کارشناسان بلوغ روانی از سن ۲۰ سالگی یعنی شروع جوانی اتفاق می افتد و تا ۴۰ سالگی ادامه می یابد و به عوامل مختلف از جمله ژنتیک، خانواده و محیط وابسته است.

بلوغ روانی ممکن است در بعضی افراد همراه با برخی اختلالات همچون وسواس، اضطراب، کم رویی، پرخاشگری یا رعایت نکردن حقوق اجتماعی دیگران باشد که لازم است فرد این اختلالات را در خود شناسایی و اقدام به درمان آن ها نماید. وجود هر یک از این اختلالات زندگی مشترک را با خطر مواجه می کند.

چه زمانی به بلوغ اجتماعی می رسیم؟

بلوغ اجتماعی اشاره می کند به این که فرد از پس مسئولیت های اجتماعی خود بر آید. این نوع بلوغ فرد را قادر می سازد تا در مقابل وظایف و مسئولیت هایی که در ازدواج و زندگی مشترک دارد متعهد باشد و شانه خالی نکند. احساس مسئولیت در برابر زندگی و بخصوص زندگی مشترک، او را به لحاظ مالی و شخصیتی نیز به فردی مستقل تبدیل می کند.

اگر فردی به ۳ بلوغ بالا رسیده باشد می تواند برای ازدواج اقدام کند و اگر در هر یک از این موارد دچار کمبود و ضعف است با کمک متخصصین این حوزه ها عنی روانشناسان، در صدد رفع این نواقص برآید. گاهی افراد دو بلوغ روانی و اجتماعی را ندارند و اقدام به ازدواج می کنند که این بیشتر در بین نوجوانان و بین سنین ۱۳ ا ۱۹ سال اتفاق می افتد. این در حالی است که بعضا جوانهایی هم هستند که با وجود داشتن تمامی شرایط بالا، باز هم از ازدواج می ترسند و زمان طولانی را منتظر می مانند. داشتن یک شریک برای به اشتراک گذاشتن زندگی به شکل پایدار می تواند بسیار لذت بخش باشد. اگر به هر سه بلوغ رسیده اید هر چه زودتر کسی را پیدا کنید و ازدواج کنید.

مطالعات اخیر درباره بهترین سن ازدواج

مطالعاتی که اخیرا انجام شده، نشان می دهد، ازدواج در اوایل دهه ۲۰ می تواند بهترین سن ازدواج باشد. داشتن همسری که همانند شما کار کند و ارتقا و پیشرفت شغلی یابد می تواند مفید و لذت بخش باشد.

در مقاله منتشر شده در لوئیس م. کالینز، آقای جیسون کارول مدیر دانشکده زندگی و خانواده در دانشگاه بریگهام یانگ و از محققان ارشد موسسه مطالعاتی RELATE، درباره رضایت از زندگی در سنین پایین می گوید: کسانی که بعد از سن 20 سالگی و بالاتر ازدواج می کنند به نظر نمی رسد ازدواج بهتر و زندگی زناشویی شادتری دارند. یک مطالعه از 5 مجموعه داده نشان می دهد بیشترین احتمال ازدواج هایی که پایدار نبوده اند، در بین کسانی است که از 22 تا 25 سالگی ازدواج می کنند.


مقاله مرتبط: پشت پرده ازدواج سفید چه می گذرد؟


آقای جیسون کارول می گوید:

“چیزی که من فکر می کنم اتفاق افتاده است این است که ما از ریسک های ازدواج در سنین نوجوانی بین 13 تا 19 سالگی آگاه هستیم. به همین خاطر مردم این را این گونه تفسیر می کنند که ازدواج هرچه در سنین بالاتر اتفاق بیفتد بهتر است. اگر 22 سالگی برای ازدواج بهتر از 18 سالگی است، 26 سالگی بهتر از 22 سالگی است و همینطور 30 سالگی بهتر از 26 سالگی است. “

سن، تضمین خوشبختی نیست

آقای کارول می گوید: سن بالا، ازدواج را نگه نمی دارد و خوشبختی شما را در زندگی زناشویی تضمین نمی کند. سن ملاک اصلی در داشتن ازدواج موفق نیست. فراتر از آن، انتخاب ها، ارزش ها، میزان مسئولیت پذیری هر شخص در زندگی و … است که برای پایداری زندگی مشترک ضرورت دارد. به گفته آقای کارول “ما تمایل داریم به افراد جوان کمک کنیم تا درک کنند چه چیزهایی روابط سالم را می سازند نه اینکه یک سن دلخواه را به آنها بگوییم “

در نهایت ما باید فرزندانمان را در مورد اهمیت دوستی های خوب، افراد مناسب و معقول که همسر خوبی باشند، آموزش دهیم. اجازه دهید آنها بدانند زندگی پس از ازدواج می تواند زیبا و کامل باشد و این مسئله می بایست پیگیری شود. آن را به تاخیر نیندازید تا وقتی که شغل تان تثبیت شود و یا مشکلات شما تمام شود. نعمت ازدواج، پیدا کردن کسی است که بتوان با او جاده زندگی را سفر کرد. آموزش دهید به آنها که درباره اینکه ازدواج در سنین ۲۰ سال مطالعه کنند.

بسیاری از جوانها اثبات می کنند که ازدواج می تواند لذت بخش و پایدار باشد اگر آنها به وظایفی که در آن دارند به خوبی عمل کنند. ازدواجی که به طور خودکار منجر به خوشبختی شود در هیچ سنی وجود ندارد. اما اگر شما کسی را برای عشق ورزیدن یافتید، کسی  که ارزشهای مشابهی با او داشته باشید، پس سریعا از جای خود برخیزید.

امیدواریم مطالب این پست برای شما مفید بوده باشد. لطفاً شما بگویید فکر می کنید بهترین سن برای ازدواج چه سنی است!؟ آیا سن ملاک مناسبی برای تعیین خوشبختی و پایداری زندگی مشترک است یا نه!؟ با کدام یک از نظر کارشناسان موافق هستید؟

بدون نظر

فروش ویژه