مجله جنسی زوج باز

انتخاب نام و تأثیر آن بر شخصیت کودک

نی‌نی سایت: همیشه شنیده‌اید که اسم افراد روی شخصیت آن ها اثر می‌گذارد و از همین رو دوست داشتن یا نداشتن نام خود می‌تواند نتایج زیادی بر اعتماد به نفس افراد و شادی و ناراحتی آن‌ها در زندگی داشته باشد. اکثریت والدین ترجیح می‌دهند نام اشخاص مورد علاقه‌شان را برای کودکان خود انتخاب کنند. در اروپا نام گذاری بر اساس اسامی افراد مشهور و قدیمی صورت می‌گیرد.

مطالعات مختلف حاکی از آن است که برخی افراد با داشتن نام‌های خاص نسبت به سایر نام‌ها در زندگی موفق‌تر، برخی جذاب‌تر و برخی هم خوشبخت‌تر هستند. افرادی که نام‌های مذهبی دارند نسبت به سایرین مذهبی‌تری هستند. برخی نام‌ها اثر روان شناختی روی شخصیت داشته و طرز فکر، فرهنگ و شرایط فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد؛ به عنوان مثال، ارتباط نامی مشهور و تاریخی با فردی معمولی که نام این فرد برای او انتخاب شده حتی به صورت ناخودآگاه بر روان فرد اثرگذار خواهد بود. «زیگفرید» از پهلوان‌های افسانه‌ای آلمان به شمار می‌رود که نام قاتل اژدهای افسانه‌ای را در افراد بیدار می‌کند و چون «زیگفرید» نامی نادر محسوب می‌شود، تنها از این طریق با دیگران ارتباط دارد.

مطالعات صورت گرفته بر ارتباط اسم و تاثیر آن روی شخصیت نشان می‌دهد که این پدیده می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی در شخصیت افراد داشته باشد. اعتماد به نفس از دوران کودکی در فرد شکل می‌گیرد و کودکان در ارتباط با افراد به صورت کلامی یا غیر کلامی آن را از اطرافیان خود فرا می‌گیرند. در این میان والدین مهم‌ترین نقش را در فرستادن این پیام‌ها ایفا می‌کنند بنابراین والدین نخستین آموزگاران کودکان هستند. اما  با رشد و مستقل شدن کودکان، این پیام‌ها از منابع مختلفی همچون استاد، دوست و افراد دیگر جامعه که در تقابل با آن ها هستند، دریافت می‌شود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس همانند انگیزه‌ای محرک عمل می‌کند. برخی اسم‌ها در فرهنگ‌های مختلف احساس خوب و مثبت و برخی دیگر احساس منفی را به دیگران القا می‌کند. در فرهنگ‌های مختلف نام‌های “کرت، دیوید، دایان، جف، جودی و لیندا” به عنوان نام‌های مثبت تلقی می‌شوند و نام‌های “آگاتا، ادگار، فرنسیس، مابل و ماروین” واکنش مثبتی را در افراد بر می‌انگیزد. بنابراین مردم ناخودآگاه نسبت به این افراد واکنش مثبت نشان داده و تصویر مثبتی از آن ها در ذهن خود می‌سازند.

مطالعات مختلف نشان می‌دهد افرادی که از اسم خود راضی نیستند در مقایسه با افرادی که از اسم خود رضایت دارند، نگرش مثبت کمتری نسبت به خود داشته و این حقیقت در سراسر جهان مشترک است. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد، افرادی که نام‌های غیر متعارف دارند بیشتر دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌شوند و این مسئله در مردان بیشتر از زنان صادق است. گاهی سنت‌های خانوادگی عامل انتخاب نام در کودکان به شمار می‌رود. برخی نام‌های قدیمی به عنوان یادگاری از افراد قدیمی روی فرزندان گذاشته می‌شود به عنوان مثال برخی نام والدین فوت شده خود را روی فرزندانشان می‌گذارند تا یاد آنها را زنده نگه دارند. ولی با تمام این اوصاف تأثیر اسم روی شخصیت افراد به مطالعات گسترده‌تری نیاز دارد.

بدون نظر

فروش ویژه