مجله جنسی زوج باز

۷ راه حل برای بهبود روابط عاطفی زوج های درونگرا – برونگرا

چکیده مطلب

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۹۶

نظرات کاربران :

روابط بین تیپ‌های شخصیتی می‌تواند مشکل ساز و سازگاری را سخت کند. اما اگر این تفاوت ها را بدانید عشق اولیه شما دوام پیدا می‌کند. این مطلب به شناخت تفاوت‌های زوج های درونگرا و برونگر و ارتباط عاطفی با یکدیگر کمک می‌کند.

اگر همسر شما عادت های رفتاری و شخصیتی متقابل با شما یعنی برونگرا و یا درونگرا دارد به احتمال زیاد روابط خوبی خواهید داشت و اوایل رابطه حس و حال خوبی دارید چون که منش متفاوتی را از وی خواهید دید. اگر شما برونگرا باشید جذب درونگرایی وی خواهید شد. اما در دراز مدت صبر و سازگاری شاید مشکلی باشد که با آن مواجه خواهید شد. مثلا:

  • او می‌خواهد که به میهمانی بروید اما شما ترجیح می‌دهید که در خانه بمانید.
  • او می‌خواهد فردی پر صحبت باشید اما شما برای صحبت کردن همیشه باید به اندازه کافی فکر کنید.

اینکه بخواهید تفاوت های یکدیگر را بفهمید و بپذیرید شاید زمان زیادی ببرد اما سفر کردن و کارکردن با یکدیگر شما را سریعتر بهم نزدیک می‌کند و سازش و همکاری بیشتری پیدا خواهید کرد.

۱٫ باید بدانید که همسرتان چگونه انرژی می‌گیرد؟

در دنیای درونگراها همیشه یک زندگی آرام در گوشه ای ساکت از دنیا جزیی از آرزوهای آنها است. عصرها بنشینند و با دوستان قدیمی خود ساعت ها به گفتگو بپردازند. آیا این چیزی هست که همسر شما می‌خواهد؟

تفاوت هایی بین افراد درونگرا و برونگرا وجود دارد. با استراتژی های مختلف می‌توانید بفهمید که هر دسته چه علایقی دارند. برای بهبود روابط عاطفی بین زوج های درونگرا و برونگرا این موضوع اهمیت پیدا می‌کند.

۲٫ افراد درونگرا با تنها بودن انرژی می‌گیرند

افراد درونگرا اگر با دیگران زمان خود را بگذرانند انرژی آنها کاهش می‌یابد. البته به این معنی نیست که آنها دوست ندارند با دیگران ارتباط برقرار کنند و یا در پیش دیگران احساس خجالت کنند، فقط انرژی آنها با دیگران کاهش می‌یابد و دوباره تنهایی آنها را پر انرژی می‌کند. اگر فردی احساس خجالت دارد عوامل دیگری دارد.

۳٫ افراد برونگرا انرژی خود را از بودن با دیگران کسب می‌کنند

افراد برونگرا اگر تنها باشند انرژی آن ها کاهش می‌یابد. البته این موضوع به این معنی نیست که نمی توانند تنها باشند و یا همیشه باید با افراد مختلفی در حال ارتباط و گفتگو باشند. موضوع این هست که انرژی آنها با تعامل با افراد افزایش می‌یابد.

اکثر مردم چیزی ما بین درونگرا و برونگرا هستند. شما نباید افراد را به صورت صفر و یکی دسته کنید. این طیف از درونگرای مطلق تا برونگرای مطلق را دربر می‌گیرد اما طبق تست های روانشناسی عموم افراد در وسط این طیف قرار دارند. یعنی در موقعیت های مختلف می‌توانند برونگرایی داشته باشند و در مواقعی درونگرایی داشته باشند. وابسته به محیط می‌توانید شخصیت متفاوتی را از خود بروز دهید.

اگر می‌خواهید انرژی همسر خود را افزایش دهید شاید با تشخیص متضاد باعث بوجود آمدن مشکل شوید. تشخیص درونگرایی و برونگرایی شاید در ظاهر ساده به نظر برسد اما شما می‌توانید کاملا اشتباه کنید.

۴٫ انتخاب زمان مناسب برای صحبت  با همسر

زمانی که می‌خواهید با همسرتان درباره موضوع و یا خبر مهمی صحبت کنید و می‌خواهید که جواب خوبی نیز بگیرید باید زمان مناسب برای صحبت را براساس حالت ذهنی و انرژی و مود همسر خود انتخاب کنید و نه خودتان. مخصوصا اگر می‌خواهید خبر بدی به او بدهید.

اگر همسر شما شخصیتی برونگرا دارد هرزمانی که بخواهید می‌توانید با او صحبت کنید و موضوع بحث خود را بیان کنید اما اگر شخصیت همسر شما درونگرا است باید به حالت ذهنی او توجه کنید و بدانید که همیشه برای فکر کردن و پاسخ دادن به صحبت های شما اندکی مکث و زمان نیاز دارد. افراد درونگرا با فکر کردن مسائل را تحلیل می‌کنند و سپس بیان می‌کنند.

۵٫ واکنش های متفاوت را به خود نگیرید

خیلی وقت ها این موضوع که همسر شما آماده صحبت کردن با شما نیست را به دل خواهید گرفت و احساس ناراحتی خواهید کرد اما اگر کمی به استقلال و فضای مورد نیاز همسرتان برای تنهایی و یا فکر کردن و یا صحبت کردن بیندیشید گاهی اوقات به او این اجازه را خواهید داد که کمی اختیار تصمیم گیری داشته باشد. بهرحال حالت ذهنی هرکسی همیشه در بهترین حالت نیست و باید انرژی آن بازگردد و شاید پیدا نکردن زمان مناسب برای صحبت دو نفره به سطح انرژی ذهنی همسر شما ربط پیدا می‌کند.

وقتی که شما همسر خود را درک می‌کنید، راحت تر می‌توانید شرایط را مدیریت کنید و کمتر احساس عصبانیت و ناراحتی به سراغ شما می‌آید. در واقع، هروقت بتوانید سطح انرژی ذهنی همسر خود را بفهمید و بدانید که چگونه این انرژی بالا می‌رود می‌توانید با کارهای مختلف او را تشویق کنید تا برای شما وقت کافی بگذارد.

۶٫ سازگاری با تفاوت های همسرتان

این که بدانید همسر شما چه وضعیت ذهنی دارد یک موضوع است و اینکه خود شما در چه وضعیتی هستید و چگونه می‌توانید سطح انرژی خود را افزایش دهید موضوع دیگری است.

سبک ذهنی شما و همسرتان می‌تواند کاملا متفاوت باشد به همین خاطر اگر شما یک فرد درونگرا هستید، احتمالا شروع کننده صحبت ها نخواهید بود و اگر برونگرا هستید احتمالا نمی توانید همسر درونگرای خود را براحتی تغییر دهید تا مانند شما عمل کند. بهرحال ما خودمان هستیم و تغییرات در افراد بصورت درونی و طی تجربیات زندگی اتفاق می‌افتد. حتی اگر فردی یک درونگرای اجتماعی و یا برونگرای خجالتی باشد تغییر باز سخت خواهد بود.


مقاله مرتبط: 8 تفکر اشتباه که مشکلات زندگی مشترک را بوجود می آورد


در یک رابطه، چیزی که بیش از هرچیزی کارساز خواهد بود سازگاری و مصالحه است یعنی فرد درونگرا باید سعی کند بیشتر حرف بزند و شخص برونگرا هم به همسر درونگرای خود فضای کافی برای فکر کردن و واکنش دادن بوجود بیاورد.

هرچند رعایت این تعادل و سازگاری برای طرفین سخت خواهد بود اما مهم است که راه های مختلفی را برای سازش در نظر داشته باشید. مثلا فرد برونگرا به همسر خود قبل از مهمانی رفتن کمی فضا برای تنهایی می‌دهد تا انرژی خود را برای میهمانی بازیابد و یا اگر شما درونگرا هستید و همسرتان برونگرا، در میهمانی کمی بیشتر بمانید تا همسر شما بیشتر با افراد دیگر خوش و بش کند و انرژی بالاتری بدست آورد.

خیلی تلاش زیادی نمی خواهد تا با همسر خود به سازش های اینچنینی دست پیدا کنید و براحتی می‌توانید شرایط ذهنی یکدیگر را درک کنید تا همیشه انرژی مناسبی برای صحبت و گفتگو و ارتباط عاطفی بهتر با یکدیگر داشته باشید. قطعا این قدم کوچک به نفع هر دو طرف خواهد بود و مزایای زیادی در ارتباط زناشویی بهتر برای شما خواهد داشت.

۷٫ حتما از همسرتان قدردانی کنید

اگر او نیمه گمشده شما بوده است و همیشه می‌تواند حال شما را خوب گرداند بهتر است. همسر شما به احساس شما توجه می‌کند و در شرایط مختلف به انرژی شما دقت می‌کند به همین دلیل باید قدردان این ویژگی عالی وی باشید. بهرحال کسی که خود را برای شخص دیگری کمی تغییر می‌دهد مستحق تحسین شدن و شنیدن قدردانی هست. با خریدن هدیه ای این موضوع مهم را به او نشان دهید.

زندگی شما وقتی عالی خواهد بود که احساسات دیگران را به خوبی تشخیص دهید مخصوصا احساسات همسرتان را باید به خوبی بشناسید و همچنین احساسات خودتان را بدانید. صحبت کردن درباره این موضوعات با همسرتان رابطه زناشویی و عاطفی قوی تری خواهد ساخت.

بدون نظر