مجله جنسی زوج باز

کاندوم خاردار؛ خوب یا بد؟

زوج باز | سرویس زناشویی – امروزه کاندوم یکی از معمول‌ترین روش‌های جلوگیری از بارداری است. روش‌های بارداری به جلوگیری از بارداری ناخواسته کمک می‌کنند. در هر صورت، در حالی که شاید کنترل بارداری ناخواسته هدف اصلی استفاده از کاندوم باشد، اما کاندوم می‌تواند فواید دیگری نیز برای استفاده کننده داشته باشد. یکی از این فواید همان محافظت از فرد در برابر انتقال ویروس‌ها و عفونت‌های جنسی است. در ادامه با فواید و زیان‌های این نوع کاندوم آشنا می‌شوید.

شاید امروزه اکثر قریب به اتفاق جامعه نقش مؤثر کاندوم در جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری‌های آمیزشی، از قبیل: ایدز، را درک کرده اند. این وسیله صرف نظر از جنسیت افرادی که با یکدیگر آمیزش جنسی دارند، مانع از ارتباط و آمیختگی ترشحات داخلی و ورود احتمالی ویروس به بدن شرکای جنسی می‌شود.

اما از سوی دیگر و پس از آن که افراد جامعه هدف بهداشتی و سلامتی کاندوم را درک کرده اند، امروزه تولید کنندگان کاندوم، با هدف تسلط بر بازار فروش این محصول، اهداف فرعی دیگری را نیز تعقیب می‌کنند: یکی از آن‌ها افزایش لذت مقاربت‌های جنسی با استفاده از انواع خاصی از کاندوم‌هاست. پس شرکت‌های تولید کننده، برای جلب رضایت مصرف کنندگان گوناگون، این محصول را در سایز‌ها و انواع و حتی بو‌های مختلفی عرضه و به بازار ارائه می‌دهند.

به نظر ما افراد مختلف نیاز‌های گوناگونی در روابط جنسی دارند که باید برطرف شود. پس استفاده از هر نوع کاندومی برای هر شخصی نه فقط شاید مفید نباشد، بلکه زیان‌هایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

کاندوم خاردار یکی از انواع کاندوم است که امروزه در کشور ما مشتریان فراوانی دارد. این نوع از کاندوم می‌تواند زیان‌های شدیدی به مصرف کنندگان جوان آن برساند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

کاندوم خاردار چیست؟

کاندوم‌های خاردار در دسته کاندوم‌های طرح دار قرار می‌گیرند. این کاندوم‌ها دارای برجستگی‌هایی هستند که برای افزایش لذت زنان در حین آمیزش جنسی تعبیه شده اند. البته برجستگی‌های این نوع از کاندوم هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ میزان برجستگی متفاوت هستند. شاید بهتر باشد برخی از آن‌ها را کاندوم‌های نقطه دار بنامیم، چون تنها نقطه‌های کوچکی روی آن‌ها وجود دارد. اما خار‌های تعبیه شده در برخی از انواع این کاندوم تأثیرات مخربی بر روی جوانان خواهد داشت.

موارد استفاده کاندوم خاردار

  • این کاندوم‌ها معمولاً مورد استقبال زوجینی می‌گردند که قصد رسیدن به اوج لذت در مقاربت را دارند.
  • همچنین آقایان و خانم‌هایی که در مقاربت‌های خود می‌خواهند یک رابطه خشن را تجربه نمایند به سراغ این نوع کاندوم‌ها می‌آیند.
  • علاوه بر موارد بالا دسته‌ای دیگر آقایانی هستند که احساس می‌کنند دهانه واژن کمی عریض است و مورد تحریک واقع نمی‌شود.

اما در میان موارد فوق، این نوع کاندوم ظاهراً فقط برای برخی زوج‌های پا به سن گذاشته مفید است (مورد سوم). در میان برخی از زوج‌های مسن، به مرور زمان و به دلایل مختلف از قبیل: زایمان‌های پشت سر هم، واژن زن نسبت به حالت طبیعی، گشادتر می‌شود. به همین دلیل زوج در حین مقاربت جنسی لذت کمتری را تجربه می‌کنند که شاید عواقبی برای رابطه زناشویی آن‌ها به دنبال داشته باشد. در این گونه موارد، کاندوم خاردار می‌تواند یکی از گزینه‌های حل مشکل باشد. چون این نوع کاندوم دارای خار‌های نسبتاً بلندی است که با قسمت داخلی واژن تماس پیدا می‌کنند.

زیان‌های کاندوم خاردار

در بسیاری از موارد افراد برای تحریک بیشتر دستگاه تناسلی و کسب لذت بیشتر از مقاربت جنسی، از کاندوم خاردار استفاده می‌کنند. اما غافل از اینکه استفاده از این کاندوم به مرور زمان می‌تواند زیان‌های جبران ناپذیری را، به خصوص برای زوجین جوان، در پی داشته باشد. در ادامه به تعدادی از این آسیب‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. کاهش لذت در طولانی مدت

در سنین جوانی دیواره کانال واژن از حساسیت بیشتری نسبت به هر زمان دیگری برخوردار است. استفاده مداوم از کاندوم خاردار موجب می‌شود تا دیواره کانال واژن به مرور لطافت و شادابی خود را از دست دهد و دیگر حس سابق را منتقل نخواهد کرد. برای درک بهتر موضوع از یک مثال استفاده می‌کنیم: به دستان خود نگاه کنید، یقیناً پوستی لطیف و نازک را مشاهده خواهید کرد. اما استفاده نادرست از دست‌ها را برای مدتی ادامه دهید (برای مثال، بدون دستکش از مایع شوینده استفاده کنید یا با سطوح زبر و خشن کار کنید)، یقیناً پوست پس از مدتی لطافت خود را از دست می‌دهد. باید یادآور شد که کاندوم خاردار همین کار را با کانال واژن انجام می‌دهد، یعنی پوست نازک این کانال پس از مدتی لطافت خود را از دست می‌دهد و لذت ناشی از آمیزش جنسی را منتقل نمی‌کند. در نتیجه رسیدن به ارگاسم جنسی به امری دشوار تبدیل خواهد شد.

۲. عفونت!

کاندوم خاردار همچنین می‌تواند باعث ایجاد عفونت در کانال واژن شود. کاندوم خاردار (به ویژه کاندوم‌های خاردرشت) می‌تواند خراش‌های بسیار ریزی را روی دیواره کانال واژن ایجاد کند. به این ترتیب مسیر ورود انواع میکروب و ویروس به بدن شما هموار شده و شاید عوارض جبران ناپذیری را برای تان به دنبال داشته باشد؛ بنابراین بهتر است، به خصوص زوج‌های جوان، از استفاده مداوم از کاندوم خاردار اجتناب کنند.

انواع کاندوم؛ به سراغ کاندوم مناسب خود بروید

همانطور که اشاره شد، امروزه کاندوم در انواع و اشکال مختلفی در بازار موجود است. همچنین، کاندوم را می‌توان به عنوان یک وسیله طبیعی جلوگیری از بارداری ناخواسته، بدون نسخه پزشک و با قیمت مناسب تهیه کرد. پس زوجین می‌توانند از این وسیله و فواید آن به راحتی بهره‌مند شوند. در اینجا برخی از انواع کاندوم را به شما معرفی می‌کنیم:

  • کاندوم‌های مردانه: پوششی است که روی آلت راست شده مرد کشیده می‌شود.
  • کاندوم زنانه: این نوع کاندوم را طرف مؤنث رابطه در واژن خود قرار می‌دهد.
  • کاندوم لاتکس: پرمصرف‌ترین و پرفروش‌ترین نوع کاندوم است.
  • کاندوم غیر لاتکس: افرادی که به لاتکس حساسیت دارند می‌توانند از این کاندوم استفاده کنند.
  • کاندوم اسپرم کش: این نوع کاندوم دارای اثربخشی بیشتری در جلوگیری از بارداری است.
  • کاندوم روان ساز شده: این نوع کاندوم معمولاً در مواردی که خشکی واژن وجود دارد، مصرف می‌شود.
  • کاندوم طعم دار: مشابه کاندوم‌های لاتکس هستند، با این تفاوت که در طعم‌های افزوده متنوعی عرضه می‌شود.

نظر شما درباره این نوع کاندوم چیست؟ آیا استفاده از این کاندوم برای جوان‌تر‌ها نیز مناسب است؟ نظرات و تجربیات خود را در انتهای این صفحه در قسمت “ارسال نظر” با ما و سایر مخاطبان زوج باز به اشتراک بگذارید.

بدون نظر