مجله جنسی زوج باز

چگونه یک گیاهخوار باردار باشیم؟

بسیاری از زنان گیاهخواری که باردار میشوند،میفهمند که راجع به این که رژیم شان چگونه سلامت نوزادشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد،بسیار نگران هستند.بسیاری از زنان گیاهخوار درباره ی دریافت مقدار مناسب ویتامینها،مواد معدنی و پروتئین لازم برای داشتن یک نوزاد سالم،با وجود داشتن رژیم غذایی گیاهخواری،نگران هستند.مهم است بدانید که با وجود داشتن رژیم غذایی گیاهخواری، میتوانید همه ی مواد مغذی که نیاز دارید را دریافت کنید و همچنین میتوانید آنها را از گستره ی وسیع و متفاوتی از غذاها انتخاب کنید.ممکن است لازم باشد تا بسته به نوع گیاهخواری که هستید،تنظیمات ساده ای در رژیم غذایی تان انجام دهید.قدمهای ساده ای وجود دارند که میتوانید آنها را برای مطمئن شدن از خوردن همه ی غذاهای مناسب به عنوان یک گیاهخوار باردار،دنبال کنید.

 • روش اول
  بدانید در دوران بارداری ،چه مواد مغذی نیاز است که مصرف کنید

زمانی که باردار میشوید،نوع مواد مغذی که نیاز دارید بین فردی که گیاهخوار است و فردی که نیست،فرقی نمی کند.تنها تفاوت این است که اگر گیاهخوار باشید،چگونه این مواد مغذی را دریافت میکنید.

۱)بدانید که هر زن بارداری،نیاز دارد که ویتامین و مواد معدنی اضافه مانند آهن و کلسیم و همچنین پروتئین مصرف کند.

لازم است تا نسبت به دوره ی قبل از بارداری،تا ۳۰۰ کالری بیشتر از این مواد معدنی مصرف کنید.

۲)غذاهای مخصوص گیاهخواران که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی لازم در دوران بارداری است را مصرف کنید.

 • باید روزانه تا ۱۱ وعده پاستا یا نون و تا ۵ وعده سبزیجات مصرف کنید.
 • مهم است که به رژیم غذایی تان مقدار زیادی میوه و همچنین شیر یا محصولات لبنی جایگزین نیز اضافه کنید.
 • لوبیا یک منبع اساسی پروتئین است و باید اغلب استفاده شود.
 • اضافه کردن چربی های امگا ۳ مانند گردو و توفو به رژیم غذایی نیز مهم است.

۳)غذاهایی را که باید از خوردنشان پرهیز کنید یاد بگیرید.

مهم است که در دوران بارداری از خوردن شیرینی جات بیش از حد خودداری کنید.

 • شیرینی جات نه تنها ناسالم و فاقد ارزش غذایی هستند،بلکه پر کردن شکم با آنها فضای کمتری برای غذاهای مغذی که بخش مهمی از رژیم غذایی بارداری هستند،باقی میگذارد.این مورد مخصوصا برای گیاهخواران صادق است که اغلب باید برای دریافت مواد مغذی مورد نیازشان،وعده های غذایی بیشتری از غیر گیاهخواران بخورند.
 • از خوردن پنیر و شیر غیرپاستوریزه به علت داشتن باکتری پرهیز کنید.زنان باردار در معرض ریسک بیشتری از بیمار شدن از این باکتریها هستند.
 • از جوانه های سبزیجات خام و همچنین آبمیوه های غیرپاستوریزه که حاوی میوه ها و سبزیجات خام هستند،بپرهیزید.این مواد میتوانند حاوی باکتریهای خطرناکی مانند E.coli و لیستریا باشند.
 • روش دوم
  تفاوت بین انواع گیاهخواران و غذاهایی که مصرف می کنند را یاد بگیرید

باید بدانید که بسته به نوع گیاهخواری که هستید،چه نوع غذاهایی را میتوانید در دوران بارداری مصرف کنید.

۱)در رژیم غذایی گیاهخواری vegan ،اشکالی ندارد که از آجیل،حبوبات،لوبیاها،میوه و سبزیجات استفاده کنید.

 • در رژیم غذایی vegan،غذاهای مخصوصی وجود دارند که باید از رژیم غذایی تان خارج کنید مانند هر منبع پروتئینی که از حیوانات باشد.این مورد شامل همه ی محصولات لبنی نیز میشود.
 • در رژیم غذایی vegan،احتمالا لازم است که مکمل های مغذی مصرف کنید که مطمئن شوید همه ی ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای داشتن یک یک نوزاد سالم را دریافت می کنید.باید مطمئن باشید که مقدار مناسب از آهن،B12 و کلسیم مصرف می کنید.با پزشکتان مشورت کنید تا ببینید مکمل های خاص دیگری علاوه بر مکمل های ویتامینی قبلی تان باید مصرف کنید یا خیر.

۲)در رژیم غذایی گیاهخواری lacto،علاوه بر غذاهایی که در رژیم غذایی گیاهخواری vegan اشاره شد،مصرف محصولات لبنی و تخم مرغ نیز قابل قبول است.

اگر یکی از این رژیم ها را دارید،احتمالا قادر خواهید بود تا همه ی ویتامین ها و مواد معدنی که لازم دارید را از طریق رژیم تان و همراه با یک یا چند مکمل اضافی،دریافت کنید.

۳)در رژیم غذایی pescatarian،قادر خواهید بود تا پروتئین تان را از طریق مصرف تخم مرغ و ماهی دریافت کنید.

همچنین میتوانید محصولات لبنی و همه ی غذاهایی که در رژیم غذایی vegan اشاره شد را مصرف کنید.تنها غذاهایی که خارج از این رژیم هستند،گوشت و گوشت پرندگان هستند.این یکی از بهترین رژیم ها برای بارداری است زیرا میتوانید اسیدهای چرب لازم و همچنین پروتئین تان را از مصرف ماهی دریافت کنید.

 • روش سوم
  دانستن مزایا و معایب داشتن رژیم غذایی گیاهخواری در دوران بارداری

مانند هر رژیم غذایی دیگری،داشتن رژیم غذایی گیاهخواری در دوران بارداری،معایب و مزایایی دارد.سنجیدن این مزایا و معایب قدم مهمی در ایجاد یک رژیم غذایی مناسب برای شما و جنین در حال رشد است.

۱)بدانید که با داشتن رژیم غذایی گیاهخواری،اطمینان حاصل میکنید که از بعضی از مغذی ترین مواد غذایی موجود مصرف می کنید.

یک رژیم غذایی گیاهخواری در دوران بارداری،میتواند نتایج مثبت زیادی ایجاد کند.خوردن منابع پروتئینی که به طور سختگیرانه ای گیاهی هستند،میتواند برای کلیه هایتان نسبت به سایر منابع پروتئینی آسان تر باشد.همچنین بسیاری از زنان متوجه میشوند که رژیم گیاهخواری در دوران بارداری به کاهش پوسیدگی دندانها کمک میکند که مشکل رایجی است که بسیاری از زنان باردار آن را تجربه می کنند.همچنین رژیم گیاهخواری،ریسک ابتلا به فشار خون بالا،دیابت بارداری و چاقی را کاهش می دهد.

۲)مطمئن شوید که معایب رژیم گیاهخواری در بارداری را نیز می سنجید.

یکی از اصلی ترین معایب این رژیم در دوران بارداری،تلاش اضافه ای است که باید برای مطمئن شدن از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی که بدنتان نیاز دارد تا یک نوزاد سالم را پرورش دهد،انجام دهید.شما باید هشیار باشید و برای هر وعده غذایی تان به طور موثر برنامه ریزی کنید و همه ی مواد مغذی که بدنتان نیاز دارد را از وعده های غذایی تان دریافت کنید.همچنین مهم است که مطمئن شوید از مکمل های درستی برای دریافت مواد مغذی استفاده می کنید که در غذاهای گیاهخواری که میخورد وجود ندارند.

چگونه یک گیاهخوار باردار باشیم؟

به این مطلب امتیاز بدین

1 نظر