مجله جنسی زوج باز

چطور از کنترل گری همسر در زندگی مشترک دست بکشیم؟

چکیده مطلب

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶

نظرات کاربران :

داشتن رفتار کنترل کننده در روابط عاطفی و اجتماعی بیشتر از آنکه مفید باشد به رابطه و ما آسیب خواهد زد. شما باید در زندگی بیاموزید که بین زندگی فردی خود و زندگی اجتماعی‌تان با دیگران فاصله ای وجود دارد و فردیت خود و دیگران را به رسمیت بشناسید. در این نوشته با 8 نکته آموزنده برای اجتناب از رفتار کنترل گری در روابط عاشقانه را خواهید خواهند که به تغییر رویکرد و بهتر شدن رابطه شما با دیگران و همسرتان کمک شایانی خواهد کرد.

شاید با جمله ی «دست از کنترل کردن من بردار» مورد اتهام از سوی همسرتان قرار گرفته اید. اگر با چنین واکنشی مواجه شده اید خیلی نگران نباشید، تقریبا در بین کشمکش‌های زناشویی این اتفاق می‌افتد و شاید شما بحث را با این موضوع که قصد کنترل گری نداشته اید ادامه خواهید داد. اما این روش شما به برطرف کردن موضوع کمکی نخواهد کرد.

خب باید بگوییم که باید کمی بروی تغییر خودتان کار کنید و کمی منطعف شوید. درست است که کسی دوست ندارد به گونه ای با وی برخورد شود که استانداردهای شخصی اش نادیده گرفته شوند و این حق شما است. اما در یک رابطه عاشقانه باید بدانید که تا چه حد و به چه صورت می‌توانید استانداردهای شخصی خود را در رابطه عاطفی خود دخیل کنید.

بله درست است که بخاطر عقاید و سلایق شخصی خود دوست دارید که شرایط با تصمیمات شما پیش برود اما برای حفظ رابطه عاطفی پیشنهاد می‌کنیم این نوشته که درباره راه‌های اجتناب از کنترل گری در زندگی مشترک هست را کامل بخوانید

دستور را به پیشنهاد تبدیل کنید

با روحیه کنترل گری شما از دیگران درخواست هایتان را احتمالا به شکل دستور بیان می‌کنید، مثلا می‌گویید که اینگونه رفتار کن، اینگونه حرف بزن و …  بجای گفتن به این شکل بهتر است درخواست خود را به شکل پیشنهاد مطرح کنید: نظرت چیست که اینگونه رفتار کنی، دوست دارم اینگونه حرف بزنی و….

با پیشنهاد دادن برای عملی که دلخواه شما است احتمال بیشتری وجود دارد که همسرتان موضوع را بپذیرد و البته همیشه هم نباید بخواهید که با این روش حتما به دلخواه خود دست پیدا کنید.

برای دوری از کنترل گری ، مودب  بودن را تمرین کنید

درخواست چیزی از همسرتان و یا از هرفرد دیگری باید با زبانی مودبانه باشد و اگر به گونه ای غیر مودبانه درخواست کنید نشانه بی احترامی به آنها خواهد بود. به کار بردن کلماتی مانند «لطفا» و «متشکرم» و حتی «دوستت دارم» وقتی که درخواستی برای تغییر دارید مناسب خواهد بود و یادتان نرود که بخاطر تغییرات از همسرتان تشکر کنید.

به همسر خود فضا بدهید

وقتی در رابطه عاطفی هستید شما به صورت تیم تصمیم گیری خواهید کرد و باید همیشه نظر همسر خود را جویا شوید به همین دلیل بعضی وقتها لازم است که تنها باشید تا بتوانید فقط بروی خودتان تمرکز کنید و برای همسرتان نیز چنین کاری را انجام دهید. بجای اینکه بروی هر رفتار همسرتان تمرکز کنید. زیر در این صورت همسرتان عمل مشابهی را در قبال شما انجام خواهد داد.


مقاله مرتبط: معذرت خواهی از همسر: با این 12 روش از همسرتان عذرخواهی کنید تا غرورتان شکسته نشود


وقتی حس دادن فضا به همسرتان برایتان سخت و دشوار می‌شود خودتان را در جای وی قرار دهید و نیاز به تنها بودن وی را درک کنید همانقدر که شما چنین نیازی خواهید داشت. شما برای اینکه خیلی دچار کنترل گری نشوید باید بین زندگی فردی خود و رابطه عاشقانه با همسرتان تفاوتی قائل شوید. این چنین فردیت دیگر افراد را نیز قبول خواهید کرد.

اظهار نظرهای قاطعانه داشته باشید

بجای اینکه در هر شرایطی به شدت کنترل گری داشته باشید سعی کنید تفکر و اظهار نظر‌های قطعی برای شرایط مختلف داشته باشید. این دو موضوع متفاوت است. داشتن شخصیت اظهارنظر کننده (Assertive) با داشتن شخصیتی خشن فرق دارد.

اینگونه باید بگوییم که تایید کردن عقایدتان حق شخصی شماست.اما نباید دیدگاه طرف مقابل خود را مورد تهاجم قرار دهید. بجای اینکه بگویید «چرا آن کار را انجام می‌دهی؟» بهتر است بگویید «من احساس خوبی از این کاری که می‌خواهی انجام بدهی ندارم.» و به این ترتیب احساس خود را به همسرتان گفته اید بدون اینکه نظر خود را به او تحمیل کرده باشید و به شیوه ای کنترل گری برخورد کرده باشید.

تسلیم ناامنی و نگرانی درونی‌تان نشوید

هر زمانی که همسرتان پیامی دریافت می‌کند، شما فورا این موضوع به ذهنتان خطور خواهد کرد که احتمالا همسرتان در حال خیانت به شما است. سر زدن به گوشی موبایل همسر و چک کردن پیام‌ها و حتی لایک‌های اینستاگرامش به نوعی رفتار کنترل گری شما را نمایان می‌کند و چنین رفتاری برای زندگی زناشویی مناسب نخواهد بود و اعتماد را سلب خواهد کرد. بجای اینکه دیوانه وار بروی حس ششم خود بروی رفتارهای همسرتان دقیق شوید  بهتر است روابط را چنان که همسرتان می‌گوید بپذیرید  و ایده پردازی نکنید.

منشا استرس خود را پیدا کنید و آن را کاهش دهید

یکی از دلایل رفتار کنترل گری تحت استرس بودن فرد خواهد بود. وقتی که احساس کنید شرایط آنچنان که در نظر دارید نیست استرس سراغتان خواهد آمد و در این شرایط سعی خواهید کرد جزیی ترین رفتارهای همسرتان را زیرنظر داشته باشید و اگر چنین نکنید این احساس را خواهید داشت که قدرتی ندارید.

تنها کاری که در این شرایط نیاز دارید پایین آوردن سطح استرس خواهد بود. کارهایی مانند یوگا و مدیتیشن و حتی صحبت کردن با یک دوست به شما آرامش خواهد بخشید. وقتی که احساس خوبی داشته باشید کمتر رفتار کنترل گری خواهید داشت.

همسر خود را آنچنان که هست بپذیرید

باید این موضوع را بدانید که همسرتان شما نیست پس نباید دائما سعی کنید که رفتارهای او را آنچنان که خود می‌خواهید کنترل کنید و به شخصی مانند خودتان تبدیلش کنید. هرکسی اشکالات  و نقایصی خواهد داشت که شما بهتر است در رابطه عاطفی سالم  با دیگران آن‌ها به همان صورت که هستند محترم بشمارید.


مقاله مرتبط: راه حل دعوای زن و شوهر را بخوانید: 6 روش کاملا عملی


اگر چنین نباشید، شما به صورت ناخودآگاه پیامی به آنها خواهید داد که به اندازه کافی خوب نیستند. حتی اگر آنها شخصیتی متفاوت داشته باشند، ارزش‌های ذهنی قابل احترامی مانند شما برای خود خواهند داشت. گاهی باید سازش کنید در غیر این صورت باید محتاطانه به بحث و جدل بپردازید.

تغییر را با آغوش باز بپذیرید

بعضی وقت‌ها کنترل گری از ترس‌های ناشناخته نشات می‌گیرد، وقتی که برای سعی دارید برای جزیی ترین اتفاقات برنامه ریزی داشته باشید و شرایط چنان که برنامه ریزی داشته اید پیش نرفته باشد حس کنترل گری شما تشدید می‌شود. زیرا می‌خواهید بر ترس خود غلبه کنید. اما اگر طرز فکر خود را در این شرایط تغییر دهید و اینگونه فکر کنید که تغییر برای شما بهتر خواهد بود و احتمالا اتفاقات مثبتی روی خواهند داد رابطه شما با دیگران و مخصوصا همسرتان بهبود خواهد یافت.

بدون نظر