مجله جنسی زوج باز

نکات مهم برای استفاده از تامپون

تامپون در طول پریود برای جذب خون قاعدگی استفاده می شود. ممکن است که طرز استفاده از تامپون، برداشتن و دور انداختن آن را به طور شایسته ندانید، به ویژه اگر بخواهید که احتیاط کنید. برای برداشتن و دور انداختن تامپون باید اقدامات صحیحی را دنبال کنید در نتیجه بدن در معرض خطرات ناشی در استفاده از تامپون واقع نمی شود. همچنین همیشه باید از تامپون با اطمینان استفاده کرد. برای اینکه از پیشرفت مشکلات ناشی از استفاده نادرست آن جلوگیری کرد.

طریقه استفاده از تامپون

۱- هر ۴ تا ۸ ساعت تامپون خود را تغییر دهید

باید همیشه هر چهار تا هشت ساعت تامپون خود را تغییر دهید زیرا که بیشتر از هشت ساعت نگه داشتن آن می تواند خطر پیشرفت سندرم شوک توکسیک (Toxic Shock Syndrome) را افزایش دهد. بسته به جاری بودن آن، ممکن است در هر روز از چند تامپون استفاده کنید.

 • اگر تمایل دارید که در آوردن تامپون خود را فراموش نکنید، می توانید هر هشت ساعت زنگ اخطار در گوشی خود بگذارید که در این صورت شما یادتان می ماند که عوضش کنید. اگر می خواهید هشت ساعت بخوابید تنها باید تامپون را در رختخواب بپوشید. اگر بیش از هشت ساعت می خوابید، قبل از خواب تامپون نپوشید.

۲- از تامپونی استفاده کنید که اندازه میزان جاری شدن شما را دارد

باید بدنبال تامپونی باشید که به میزانی که شما لازم دارید توانایی جذب داشته باشد. این کار شما را از اینکه حمایت لازم را دارید و از تامپونی استفاده می کنید که اندازه احتیاج شماست، مطمئن می سازد. اگر جریان قوی تری دارید، به ویژه در طول اولین روزهای پریود، باید سراغ تامپونی بروید که قابلیت جذب بیشتری دارد. اگر جریان کمتری دارید، به ویژه در روز های آخر پریود، می توانید از تامپونی با قابلیت جذب کمتر استفاده کنید.

 • همچنین می توانید نیاز جذب خود را با برداشتن تامپون و دیدن ظاهر آن تشخیص دهید. اگر خشک بود، احتمالا شما از تامپونی استفاده می کنید که بیش از اندازه قابلیت جذب دارد. اگر به نظر جذب شده و خیس بود، احتمالا نیاز دارید که از تامپون با قابلیت جذب بیشتر استفاده کنید.
 • هرگز نباید از تامپون برای جذب ترشحات مهبل، استفاده کنید. آنها تنها برای زمانی که پریود دارید ساخته شده اند.

۳- اگر علائمی از سندرم شوک توکسیک را مشاهده کردید به دکتر مراجعه کنید

اگر پیشرفت علائمی از سندرم شوک توکسیک را در خود دیدید در صورتی که تامپون پوشیدید باید سریعا به دکتر مراجعه کنید. سندرم شوک توکسیک عفونت باکتریایی است که به موجب ساخته شدن باکتری در مهبل اتفاق می افتد. ممکن است در یک زمان یک یا دو نشانه از سندرم شوک توکسیک را تجربه کنید، بعضی از آنها عبارتند از:

 • تب ناگهانی (۱۰۲ درجه فارنهایت یا بیشتر)
 • استفراغ
 • اسهال
 • بثورات قرمز بر روی بدن
 • سرگیجه یا غش زمانی که ایستاده اید

طریقه درست برداشتن تامپون

۱- بر توالت فرنگی بنشینید

زمانی که در توالت فرنگی نشسته اید برداشتن تامپون آسان تر است. در حالت نشسته می توانید پاهای خود را باز کرده و به تامپون دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید انگشتان خود را خم کنید تا بتوانید به راحتی تامپون را به بیرون سر دهید.

 • نشستن در توالت همچنین این حسن را دارد که هر قطره خونی که هنگام برداشتن تامپون ممکن است ریخته شود در توالت بریزد. این باعث می شود که خونی در لباس زیر و یا کف زمین نباشد و کمتر کثیف کاری شود.

۲- ریسمان متصل به تامپون را پیدا کنید

تامپون شما باید یک ریسمان سفید داشته باشد که از انتهای تامپون آویزان است. شما باید بتوانید بین پاهای خود را ببینید و ریسمان بیرون آمده از مهبل خود را پیدا کنید.

 • اگر ریسمان آویزان به بیرون ندیدید، ممکن است در طول روز در مهبل شما گیر کرده باشد. اغلب اوقات ریسمان پاره می شود یا هنگامی که ورزش می کنید در هم می پیچد. ممکن است لازم باشد که از انگشتان خود برای جستجو در مهبل و باز نگه داشتن آن برای پیدا کردن ریسمان استفاده کنید.

۳- به آرامی ریسمان را بکشید و تامپون را خارج کنید

زمانی که ریسمان را یافتید، باید آن را به آرامی با دو انگشت بگیرید. سپس با احتیاط ریسمان را بکشید تا تامپون به بیرون از مهبل سر بخورد. با کشیدن آرام، تامپون باید به راحتی و نرمی بیرون بیاید.

 • اگر تامپون بیرون نیامد و یا به نظر رسد که گیر کرده است، به دنبال کمک های پزشکی بروید. گاهی اوقات اگر تامپون به مدت طولانی قرار گیرد ممکن است گیر کند، اگر ریسمان در مهبل گیر کرد، یا اگر تصادفا با تامپون رابطه جنسی داشتید. باید سریعا تامپون را به وسیله دکتر خارج کنید از آنجا که اگر تامپون را در آنجا رها کنید ممکن است شما را در معرض خطر پیشرفت سندرم شوک توکسیک (Toxic Shock Syndrome) قرار دهد.

دور انداختن تامپون در خانه

۱- هیچ وقت از سیفون توالت فرنگی برای تامپون استفاده نکنید

زمانی که تامپون خود را برداشتید، باید به طور مناسب آن را دور بیندازید. این بدین معناست که هیچگاه نباید آن را در توالت انداخته و سیفون را بکشید. این کار راه آب توالت را مسدود کرده و می تواند به لوله ها آسب برساند.

۲- تامپون را در یک تکه دستمال کاغذی بپیچید

شما می توانید دستمال کاغذی را برداشته و آن را در اطراف تامپون بپیچید. این کار از پخش شدن خون در اطراف جلوگیری کرده و دست های شما را از آغشته شدن به خون تامپون محافظت می کند.

 • همچنین تامپونی که با دستمال کاغذی پیچیده شده باعث تمیزی بیشتر و پنهان بودن آن می گردد.

۳- آن را درون سطل زباله قرار دهید

برای دور انداختن تامپون حتما از سطل زباله استفاده کنید. به محض اینکه تامپون را برداشتید، با احتیاط آن را دور بیندازید.

 • گاهی اوقات تامپون ها را که تا چند روز نگه داشتید بو می گیرند بنابراین می توانید از سطل زباله دیگری در کنار سطل زباله خود یا از زباله دان سرویس بهداشتی برای تامپون ها استفاده کنید و نگذارید بیشتر از یکی دو روز باقی بماند.

دور انداختن تامپون بیرون از خانه

۱- تامپون را در دستمال کاغذی بپوشانید

شاید احتیاج داشته باشید که تامپون خود را در سرویس بهداشتی عمومی، یا در خانه دوست خود برای اینکه یک شب مانده اید و یا چون که بیرون رفته اید، دور بیندازید. همیشه باید ابتدا تامپون خود را در دستمال کاغذی بپیچید. این کار از دست های شما در برابر خون تامپون محافظت کرده و از ریختن خون بر کف زمین، توالت یا پخش شدن در تمام زباله ها نیز جلوگیری می کند.

 • می توانید چندین بار تامپون را با دستمال کاغذی برای محافظت بپیچید، به ویژه اگر در خانه دوست خود هستید و می خواهید آن را با احتیاط دور بیندازید.

۲- از سطل زباله های تامپون در سرویس بهداشتی های عمومی استفاده کنید

اگر تامپون را در سرویس بهداشتی های عمومی بر می دارید، معمولا یک سطل زباله کوچک فلزی در کنار توالت قرار دارد که می توانید آن را باز کرده و تامپون را داخل آن قرار دهید. ممکن است روی آن نوشته شده باشد تنها برای تامپون یا تنها نوار بهداشتی.

 • باید درب سطل را زمانی که تامپون خود را قرار دادید، ببندید. معمولا سطل های تامپون روزی یک بار تخلیه می گردد.

۳- در خانه دوست خود تامپون را در سطل زباله بیندازید

اگر یک شب در منزل دوست خود مانده اید و یا بیرون رفته اید و باید تامپون خود را دور بیندازید، باید آن را در سطل زباله آنها بیندازید. هرگز آن را در توالت با سیفون دور نیدازید که می تواند توالت را مسدود کند.

 • از گذاشتن تامپون در کیف و جیب خودداری کنید، حتی اگر با دستمال کاغذی پوشیده بود. تامپون می تواند بوی قوی از خون و مواد قاعدگی داشته باشد بنابراین بعدها شما نمی خواهید که یک تامپون با بو در کیف یا جیبتان پیدا کنید.

۴- اگر سرویس بهداشتی در دسترس نبود تامپون را در بسته مقوایی بگذارید

اگر اردو زدید یا به هر دلیلی یک سرویس بهداشتی در دسترس ندارید، تامپون را در دستمال کاغذی، حوله کاغذی یا یک تکه کاغذ بپیچید. سپس تامپون را در یک کاغذ یا کیسه فریزر قرار دهید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که از تامپون خون چکه نمی کند و یا خون هر جایی پخش نمی گردد. سپس زمانی که یک سطل زباله مناسب یافتید آن را سریعا دور بیندازید.

رسانه زوج باز

نکات مهم برای استفاده از تامپون

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

بدون نظر