مجله جنسی زوج باز

عوارض مواد شوینده در بارداری، اگر بچه باهوش می خواهید دست نگه دارید!

زوج باز: مگر می‌شود سال نو را بدون خانه تکانی و تمیز کاری تحویل گرفت. مگر می‌شود خانه تکانی کرد و سراغ مواد شوینده و سفید کننده و ضدعفونی کننده نرفت. داستان استفاده از مواد شوینده شیمیایی داستان آشنای همه زنان است. زنانی که در طی سالهای خانه تکانی بارداری را هم تجربه می‌کنند. زنان بارداری که از خیر خانه تکانی نمی‌گذرند و دلشان نمی‌آید بدون تمیز کاری سال نو را تحویل بگیرند و خیلی از آنها سراغ مواد شیمیایی و سفید کننده‌های صنعتی هم می‌روند. محققان معتقدند استفاده از تمیزکننده‌های مختلف در طول دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد خطراتی هم برای مادر و هم برای جنین شود به همین دلیل با دکتر نازنین صفایی جراح و متخصص زنان و زایمان درباره عوارض استفاده از مواد شوینده شیمیایی در دوران بارداری صحبت کرده‌ایم. دکتر صفایی معتقد است زنان باردار در این دوران به هیچ وجه نباید از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنند. او به زوج باز می‌گوید:« بهتر است زنان باردار برای خانه تکانی یا تمیز کردن خانه سراغ این مواد نروند تا خدای ناکرده درگیر عوارض آن هم نشوند.»

او استفاده از تمیز کننده خانگی مثل سرکه رقیق را جایگزین مناسبی می‌داند و به زوج باز می‌گوید:« بعضی از زنان باردار معتقدند حتما باید از یک سفید کننده برای تمیز کردن خانه استفاده کنند. بهترین جایگزین این مواد سرکه خیلی رقیق است که بهتر است با آب ترکیب کنند و برای شست و شو سطوح و سرویس بهداشتی استفاده کنند.»

دکتر صفایی معتقد است هر موادی که باعث اختلال در تنفس و اکسیژن رسانی به مادر و جنین شود خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری هم در پی داشته باشد به همین دلیل توصیه می‌کند زنان باردار به هیچ وجه سراغ سفید کننده های شیمیایی نروند. دکتر صفایی به زوج باز می‌گوید:« حاملگی دوران بسیار حساسی است. به همین دلیل از هر مواد خطرسازی باید دوری کرد. تنفس مواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث اسپاسم تنفسی شود. وقتی به مادر اکسیژن نرسد جنین هم قطعا آسیب می‌بیند.» دکتر صفایی درباره آسیبهای احتمالی به جنین بعد از نرسیدن اکسیژن به مادر، به زوج باز می‌گوید:«سلول‌های مغزجنین به افت اکسیژن خیلی حساس هستند و ممکن است باعث هیپوکسی در جنین شود. افت سطح اکسیژن می‌تواند رشد سلولهای جنین را دچار مشکل کند و روی رشد ذهنی و هوشی جنین و حتی سلول‌های چشم جنین تاثیر بگذارد. استفاده از این مواد ممکن است باعث خطرات شبه آسم در زن باردار شود. وقتی مجرای تنفسی آسیب می‌بیند، دچار اسپاسم می‌شود. وقتی زن باردار دچار اسپاسم می‌شود، اکسیژن مادر کم می‌شود.» هیپوکسی جنینی وقتی اتفاق می‌افتد که جنین از منبع اکسیژن مناسب محروم می‌شود.

کارشناسان معتقدند بهتر است در دوران بارداری از مواد شوینده استفاده نکنید اما اگر ناخواسته در معرض تنفس این مواد قرار گرفتید خیلی زود آن محل را ترک کنید و چند دقیقه ای در هوای سالم نفس بکشید. خطرناک‌ترین مادۀ اسیدی که باعث آسیب جدی به ریه می‌شود بخار حاصل از مخلوط کردن وایتکس و جوهرنمک برای شست‌وشو است و استنشاق آن می‌تواند اثراتی جدی بر بدن زن باردار و وضعیت رشد جنین داشته باشد.

بدون نظر