مجله جنسی زوج باز

عمل وازکتومی چیست؟

وازکتومی که همچنین به نام استریلیزاسیون مردانه شناخته می شود، یک عمل جراحی است که به معنای حفاظت در برابر بارداری به طور دائم است، بنابراین فوق العاده موثر است. وازکتومی جراحی ساده ای است که توسط یک پزشک می تواند در یک مطب، بیمارستان یا کلینیک انجام شود. لوله های کوچکی که در کیسه بیضه شما وجود دارند که اسپرم را حمل می کنند، بریده می شوند یا مسدود می شوند، بنابراین اسپرم ها نمی توانند بدن شما را ترک کنند و باعث بارداری شوند. این روش بسیار سریع است و شما می توانید در همان روز به خانه برگردید. وتقریبا  100٪ در جلوگیری از بارداری مؤثر است.

همه چیز درباره عمل وازکتومی در مردان

دو نوع وازکتومی وجود دارد:

 1. روش برش
 2. روش بدون تیغ (بدون برش): روش های بدون برش خطر ابتلا به عفونت و سایر عوارض جراحی را کاهش می دهد، و به طور کلی مدت زمان لازم برای بهبودی را کم می کند.

عمل وازکتومی قابل برگشت است؟

 • وازکتومی ها دائمی هستند، بنابراین معمولا نمی توانند برگرداننده شوند. شما باید تنها یک وازکتومی داشته باشید، اگر ۱۰۰٪ مطمئن هستید که نمی خواهید فرد دیگری را برای بقیه عمر خود باردار کنید.

اصطلاح “وازکتومی” از نام لوله های کیسه های بیضه شما گرفته شده است که در طول این جراحی مسدود می شوند (واس دفرنس).

وازکتومی چگونه کار می کند؟

اسپرم – سلول های میکروسکوپی که با یک تخمک همراه می شوند و یک بارداری را پدید می آورند – در بیضه های شما ساخته می شوند. اسپرم از بیضه ها از طریق دو لوله به نام واس دفرنس خارج می شود و با مایعات دیگر مخلوط می شود تا منی را بسازد. اسپرم در مایع منی می تواند باعث ایجاد حاملگی شود اگر به هر طریقی داخل واژن وارد شود.

 • یک وازکتومی هر لوله واس دفرنس را مسدود می کند یا آن را می برد، که اسپرم را از منی شما خارج می کند. سلول های اسپرم هنوز در بیضه های شما قرار دارند و توسط بدن شما جذب می شوند. پس از ۳ ماه پس از وازکتومی، مایع منی هیچ اسپرمی ندارد و بنابراین نمی تواند باعث بارداری شود.
 • وازکتومی ها حس داشتن یک ارگاسم یا انزال را تغییر نمی دهند. منی شما همچنان بعد از وازکتومی همان شکل است، همان طعم را می دهد، همان حس را می دهد، فقط نمی تواند کسی را باردار کند.

آیا وازکتومی موثر است؟

وازکتومی یکی از مؤثرترین انواع روش های جلوگیری از بارداری است. وازکتومی تقریبا ۱۰۰٪ در جلوگیری از بارداری موثر است – اما نه بلافاصله. حدود 3 ماه طول می کشد تا منی بدون اسپرم شود.

 • چند ماه پس از عمل وازکتومی شما، یک آزمایش ساده به نام تجزیه و تحلیل اسپرم انجام خواهید داد، تا وجود  اسپرم را در منی خود بررسی کنید. در صورت داشتن رابطه جنسی به شما یک کاندوم مخصوص برای جمع آوری یک نمونه منی داده خواهد شد، یا از شما خواسته می شود که درون یک فنجان برای جمع آوری یک نمونه منی، خودارضایی کنید. پزشک شما به شما خواهد گفت که چه زمانی اسپرم در مایع منی وجود ندارد و وازکتومی به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری کار می کند. شما نباید رابطه جنسی محافظت نشده را تا زمانی که پزشک تان می گوید که بی خطر است انجام دهید.
 • وازکتومی واقعا موثر است زیرا طراحی شده است تا دائمی باشد و شما نمی توانید آن را فراموش کنید یا  خرابکاری کنید. این مانع از باردار کردن شخص دیگری برای بقیه زندگی شما می شود. بنابراین دکتر شما می گوید اسپرم دیگر در مایع منی شما وجود ندارد، این به آن معنی است که شما مجبور نیستید هر کاری برای جلوگیری از بارداری انجام دهید.

آیا وازکتومی شما را از STDs محافظت می کند؟

نه. وازکتومی از شما یا شرکای شما از عفونت های منتقله از راه تماس جنسی محافظت نمی کند. منی هنوز می تواند STD ها را حمل کند، حتی اگر اسپرم نداشته باشد. و برای برخی از STDs ها، شما تنها چیزی که نیاز دارید، تماس پوست به پوست است برای اینکه آن را از کسی بگیرید.

 • از کاندوم برای کاهش شانس مبتلا شدن یا گسترش STD ها استفاده کنید.

آیا وازکتومی امن است؟

وازکتومی ها فوق العاده ایمن هستند، و تعداد کمی از مردم عوارض جراحی را تجربه می کنند. اما مانند همه جراحی ها، خطرات احتمالی وجود دارد. شایع ترین خطرات ناشی از وازکتومی جزئی و قابل درمان است.

آیا می توانم وازکتومی انجام دهم؟

اکثر افراد دارای یک آلت و بیضه می توانند کاندید یک وازکتومی بی خطر باشند. پزشک تان با شما در مورد سلامتیتان صحبت خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که وازکتومی مناسب شماست. شما باید تنها در صورتی وازکتومی انجام دهید، که کاملا مطمئن هستید که نمی خواهید برای بقیه زندگی خود بچه دار شوید.

یک وازکتومی ممکن است انتخاب خوبی برای شما نباشد اگر:

 • شما ممکن است در آینده دوست داشته باشید که از طریق بیولوژیکی یک کودک داشته باشید.
 • شما زیر فشار شریک تان، دوستان یا خانواده تان قرار گرفته اید.
 • شما امیدوار هستید که وازکتومی مشکلاتی را که ممکن است موقتی باشند، از قبیل ازدواج و یا مشکلات جنسی، بیماری های روانی یا فیزیکی کوتاه مدت، نگرانی های مالی یا کاری را حل کند.

آیا یک وازکتومی می تواند برگردانده شود؟

وازکتومی به معنای دائمی بودن است، معمولا آنها نمی توانند برگردانده شوند. گاهی اوقات ممکن است یک وازکتومی معکوس شود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد، باروری شما ممکن است هیچوقت برنگردد. معکوس کردن وازکتومی یک جراحی پیچیده است و می تواند بسیار گران باشد. برعکس کردن یک وازکتومی به این عوامل بستگی دارد:

 • این وازکتومی را برای چه مدتی داشته اید.
 • نوع وازکتومی که شما دریافت کردید.
 • آیا بدن شما آنتی بادی هایی علیه اسپرم را تولید کرده است. (زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به اسپرم حمله می کند)
 • اگر در هنگام دریافت وازکتومی به فکر دریافت جراحی معکوس کردن هستید، احتمالا بهتر است که وازکتومی نکنید.

قبل از اینکه یک وازکتومی انجام بدهید، در مورد تغییرات احتمالی زندگی که ممکن است در آینده تاثیر بگذارد مانند طلاق، یک شریک جدید یا مرگ فرزندان فکر کنید. شما برای داشتن یک وازکتومی نیاز به داشتن اجازه شریک تان ندارید، اما ممکن است مفید باشد که در مورد آن با شریک تان (یا هر کسی که می تواند حمایت و مشاوره به شما ارائه دهد) صحبت کنید.

 • راه های دیگری برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که دائمی نیستند مانند کاندوم، و همسرتان گزینه های جلوگیری از بارداری بسیاری پیش رویش دارد. IUD ها و ایمپلنت ها تقریبا همانند وازکتومی ها موثر هستند و برای مدت طولانی موثر هستند، اما دائمی نیستند.

خطرات وازکتومی چیست؟

انجام دادن وازکتومی معمولا بسیار امن است. اما مانند تمام جراحی ها، ممکن است برخی از خطرات وجود داشته باشد. مواردی مانند درد موقت، کبودی و عفونت شایع ترین آنها هستند. برای درمان عفونت شما ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر یک وازکتومی انجام داده اید و یکی از این علائم عفونت را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت
 • خون یا ترشحاتی در محل برش اسکروتوم
 • مقدار زیادی درد یا تورم در ناحیه کیسه بیضه یا بیضه شما

سایر مشکلات احتمالی با وازکتومی عبارتند از:

 • خونریزی در محل برش جراحی (اما معمولا خود به خود متوقف خواهد شد)
 • خونریزی زیر پوست که ممکن است موجب تورم یا کبودی شود (به نام هماتوم). معمولا به خودی خود از بین می رود. قرار دادن یخ بر روی کبودی و مصرف داروهای ضد درد می تواند کمک کننده باشد.
 • تورم (که به اسم گرانولامای اسپرمی شناخته می شود)، ناشی از نشت اسپرم از واس دفرنس شما است. معمولا به خودی خود از بین می رود، اما ممکن است نیاز باشد که پزشک آن را تخلیه کند.
 • درد موقت یا ناراحتی معمول است، اما شما می توانید مسکن مصرف کنید و لباس های حمایتی بپوشانید که اجازه ندهد بیضه های شما آویزان شود. درد دراز مدت واقعا غیر معمول است، اما ممکن است اتفاق بیفتد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، شما باید با یک پزشک یا پرستار برای درمان احتمالی صحبت کنید.
 • به ندرت، پایانه های واس دفرنس شما دوباره رشد می کنند، که می تواند یک بارداری را ایجاد کند.

یک وازکتومی چقدر هزینه دارد؟

هزینه وازکتومی متفاوت است و بستگی به این دارد که شما در چه مکانی آن را دریافت می کنید، چه نوعی از آن را دریافت می کنید و اینکه آیا شما بیمه درمانی دارید و اینکه آیا بیمه درمانی تان تمام یا بخشی از هزینه را پوشش می دهد یا خیر.

 • حتی اگر وازکتومی شما بیشتر از سایر روش ها هزینه کند، معمولا در طولانی مدت در پول شما صرفه جویی می کند، زیرا همیشگی است. وازکتومی حدود ۶ برابر ارزانتر از عقیم سازی یک زن است.

وازکتومی ها فوق العاده راحت هستند.

هنگامی که شما یک وازکتومی انجام دادید و پزشک شما می گوید دیگر اسپرم در مایع منی وجود ندارد، این به آن معنی است که شما و شریک تان مجبور به انجام هیچ کار دیگری برای جلوگیری از حاملگی نیستید. نیاز نیست به داروخانه بروید، نیاز نیست چیزی بخرید یا استفاده کنید، نیاز نیست قبل از داشتن رابطه جنسی چیزی را آماده کنید.

وازکتومی شما می تواند زندگی جنسی شما را بهتر کند.

 • وازکتومی در هورمون های شما و یا میل جنسی تان اختلال ایجاد نمی کند. حس داشتن یک ارگاسم تغییر نخواهد کرد. منی شما هنوز هم به همان شکل است همان بو و مزه را می دهد، فقط نمی تواند کسی را باردار کند.
 • وازکتومی، بار جلوگیری از بارداری را از روی دوش شریک تان بر می دارد، که می تواند رابطه شما را تقویت کند و صمیمیت را برای او لذت بخش تر هم بکند. هنگامی که شما و همسرتان می توانید به جای جلوگیری از بارداری بر روی یکدیگر متمرکز شوید، رابطه جنسی می تواند بسیار لذت بخش تر باشد.

رسانه زوج باز

عمل وازکتومی چیست؟

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

بدون نظر