مجله جنسی زوج باز

شیوه‌های مختلف بررسی سلامت رحم

زوج باز>سلامت>یک جراح و متخصص زنان گفت: با استفاده از اندوسکوپی میزان چسبندگی رحم قابل تشخیص است.

به گزارش زوج باز:دکتر الهام السادات‌هاشمیان نایینی با اشاره به اینکه چسبندگی رحم با روش‌های  مختلفی قابل تشخیص است، گفت: هیستروسالپنگوگرافیHSG  یا عکس رنگی رحم روشی است که به‌ منظور بررسی داخل رحم و لوله­‌های رحمی‌ <Uterine tubes>انجام می­‌گیرد و این روش در ارزیابی ناباروری بسیار مهم است .

وی افزود: در این روش لوله­­‌ای بسیار ظریف از درون دهانه رحم به داخل رحم وارد و از این طریق ماده حاجب به درون رحم و لوله­‌های رحمی‌تزریق می‌شود.

این جراح و متخصص زنان گفت: به‌طور طبیعی ماده حاجب باید رحم و لوله­‌های رحمی‌ را پر کند یعنی هنگامی‌ که در رحم و لوله­‌ها هیچ‌گونه انسداد و مشکلی وجود نداشته باشد.

وی افزود:  ماده حاجب بعد از تزریق، فضای داخل رحم و لوله­‌ها را به­‌طور یکنواخت پر می‌کند.  ولی در مورد انسداد لوله­‌ای، ماده حاجب نمی­‌تواند تمام فضای داخل رحم و لوله­‌ها را پر کند.

هاشمیان نایینی گفت: بعد از تزریق، از رحم عکس‌برداری می­‌شود. پزشک با بررسی عکس­‌ها می‌­تواند وضعیت رحم و لوله­‌های رحمی‌ را ارزیابی کند.

وی تصریح کرد: این عکسبرداری حتما باید در روز‌های پنجم تا نهم قاعدگی انجام شود. بدین شکل که  ماده‌ای که حاجب اشعه ایکس است داخل رحم تزریق شده و سپس عکس گرفته می‌شود. بافت‌های غیر منظم و چسبیده رویت شده در عکس، دلیل بر وجود چسبندگی رحم است .

هاشمیان نایینی در خصوص هیستروکوپی یا آندوسکوپی رحم  گفت: بهترین روش تشخیص و تنها روش با امکان درمان برای وجود چسبندگی رحم، پولیپ یا میوم داخل حفره رحم است .

وی اضافه کرد: در این روش می‌توان بلافاصله پس از تشخیص درمان را هم انجام داد. در هیستروسکوپی بررسی حفره رحم توسط یک تروکار که در سر آن دوربین قرار گرفته، بررسی می‌شود و امکان دسترسی و رویت مجرای واژینال و دهانه‌رحم و رحم را  فراهم می‌کند همچنین با استفاده از آندوسکوپی میزان چسبندگی نیز قابل تشخیص است.طبنا

بدون نظر