مجله جنسی زوج باز

سوزش ادرار در خانم ها

یکی از مشکلات ادراری شایع در خانم‌ها سوزش ادراری است. سوزش ادرار به خودی خود بیماری خاصی تلقی نمی‌شود، بلکه فقط یک علامت است و می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلف باشد. این حالت همیشه دلیل عفونت ادراری نیست. یکی از عوامل نادر ولی خطرناک سوزش ادرار، نوعی از سرطان مثانه است که با آزمایش مخصوص، به‌همراه سوزش وجود خون در ادرار را نیز گزارش می‌کند و یا این‌که خود بیمار به چشم خود، ادرار خونی را مشاهده می‌کند.

سوزش ادرار در خانم‌ها اغلب همراه با تکرار و احساس فوریت در ادرار کردن و تخلیه مثانه خود است؛ اما مانند افراد طبیعی نمی‌تواند آن‌ را به تأخیر بیاندازد یشتر پزشکان سوزش ادرار را معادل عفونت ادراری تلقی کرده و بدون بررسی شروع به درمان تجربی آن می‌کنند، در صورتی‌که این حالت می‌تواند، علت‌های زیادی داشته باشد که یکی از آنها عفونت ادراری است.

سوزش ادرار در خانم‌های جوان بیشتر است. اگر درد در هنگام ادرار کردن در ابتدای آن اتفاق بیافتد، معمولاً نشان‌دهنده وجود مشکل در مجرای ادراری است؛ اما اگر سوزش در انتها احساس شود، نشان‌دهنده وجود مشکل در مثانه است. اگر سوزش ادرار همراه با تکرار و احساس فوریت و نیز درد زیر شکم باشد، معمولاً نشان‌دهنده التهاب مثانه است.

خود التهاب مثانه ممکن است، علت‌های عفونی و غیرعفونی داشته باشد. اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتی و درد در قسمت خارجی دستگاه تناسلی باشد، معمولاً نشان‌دهنده وجود التهاب در واژن و یا لب‌های فرج می‌باشد. یکی از دلایل سوزش ادرار و عفونت مثانه، مقاربت است؛ که در آن فرد در همان روز و یا روزهای بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار می‌شود که این حالت اغلب تکرار می‌شود. خطرناک‌ترین علت سوزش و تکرار ادرار، وجود نوع بدخیمی از سرطان مثانه است. بنابراین از کنار آن نباید به آسانی عبور کرد.

خانم‌ها به علت‌های زیر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند:

۱. مجرای ادرار کوتاه است.
۲. اغلب تخلیه مثانه خود را به تأخیر می‌اندازند.
۳. از وسایل پیشگیری از بارداری مانند دیافراگم استفاده می‌کنند.
۴. از ژل‌های اسپرم‌کش برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند، که سبب تجمع میکروب‌های روده در اطراف مجرای ادرار می‌شود.
۵. دسترسی میکروب‌های روده‌ای به‌علت مسیر کوتاه به دستگاه ادراری و سیستم ادراری خانم‌ها راحت‌تر است.

سوزش ادرار در خانم ها

به این مطلب امتیاز بدین

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

بدون نظر