مجله جنسی زوج باز

سوء تغذیه مادران باردار نقش ویژه‌ای در بروز چاقی کودکان دارد

 به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، پیتر سوترز ظهر امروز در نشستی خبری در حاشیه نخستین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی و دومین سمپوزیوم بین‌المللی تغذیه آسیا که در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد برگزار شد؛ اظهار کرد: چاقی در کشور هلند با توجه به تراکم بالای جمعیت نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر مشاهده می‌شود.


وی افزود: در کشور هلند، استفاده مردم از دوچرخه حتی برای رفتن به محل کار سبب کنترل چاقی در افراد این کشور شده است به طوری که حتی افراد متمول و دارای دو یا سه خودرو نیز از دوچرخه استفاده می‌کنند.

این جراح هلندی ادامه داد: سوء تغذیه در هلند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در بیمارستان‌ها با توجه به نوع بیماری وجود دارد و تنها دلیل آن نیز بیماری و یا توانایی نداشتن بیمار در هضم و جذب غذا است که نیازمند برنامه‌ریزی تغذیه‌ای خاصی است.

وی در ارتباط با تغذیه مادران باردار در راستای پیشگیری از چاقی کودکان گفت: مادران دارای سوء تغذیه در دوران بارداری و یا مادران مبتلا به بیماری‌های عفونی و یا عفونت‌ها و نیز برخی بیماری‌های دیگر در بروز چاقی و وضعیت تغذیه‌ای در آینده کودکان خود نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

سوترز تصریح کرد: فعالیت در حوزه تغذیه بالینی در سال ۱۹۷۰ در اروپا آغاز شد و در این مدت در ارتباط با بیمارانی که دچار سوء تغذیه بالینی هستند به طرق ویژه؛ روده‌ای و وریدی با تغذیه مناسب میزان مرگ و میر به کمتر از 15 درصد رسید.

وی با اشاره به وجود مشکلات در ارتباط با حمایت‌های بیمه‌ای در این زمینه گفت: اکنون حمایت‌های تغذیه بالینی در بیمارستا‌ن‌ها خوشبختانه زیر پوشش است و توصیه می‌کنیم که موسسات بیمه‌ای کشور ایران نیز در این زمینه اقدام کنند.

در ادامه این نشست پیتر ویلیام، استاد تغذیه از کشور انگلستان (لندن) نیز اظهار کرد: با وجود اینکه مشکل چاقی در کشور ایران کمتر شایع است، اما با توجه به شیوع چاقی در این کشور، میزان فعلی این عارضه در آینده افزایش می‌یابد.

وی افزود: در کشور انگلستان چاقی رایج شده و با توجه به شیوع این عارضه، چاقی به ویژه در جوانان و کودکان در حال افزایش است و در نتیجه سبب افزایش بیماری‌هایی مانند دیابت می‌شود.

وی ادامه داد: سوء تغذیه تنها در جامعه نیست بلکه در بیمارستان‌ها نیز وجود دارد بنابراین توجه به این مسئله و پیشگیری از آن در تمامی جوامع باید مد نظر قرار گیرد.
 
 
منبع: خبرگزاری فارس

بدون نظر