مجله جنسی زوج باز

درمان قطعی تبخال تناسلی

تبخال تناسلی نوعی عفونت مقاربتی جنسی می باشد که از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می شود. نکته مهم در مورد علائم تبخال تناسلی این است که علائم خود به خود برطرف شده و دوباره عود می کند. این تبخال در نتیجه عاملی ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. ویروس هرپس سیمپلکس می تواند در بدن باقی بماند. ویروس هرپس سیمپلکس در نواحی اطراف عصب حضور داشته و منجر به بروز تبخال در آن ناحیه می گردد. دو نوع از ویروس هرپس سیمپلکس در ایجاد این تبخال نقش دارد:

 • ۱-HSV: این نوع ویروس معمولا سبب بروز زخم سرد در اطراف دهان می گردد. این نوع ویروس از طریق تماس پوستی منتقل می شود. اگر چه احتمال انتشار آن از طریق رابطه جنسی نیز وجود دارد. احتمال عود این نوع ویروس کمتر از عفونت ناشی از HSV-2 می باشد.
 • ۲-HSV: این نوع ویروس همان ویروس تبخال تناسلی می باشد که از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی منتقل می گردد. این ویروس بسیار شایع و مسری می باشد.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های تبخال تناسلی چیست؟، درمان تبخال با نسخه های خانگی و طبیعی و پیشگیری و درمان تبخال که توسط سایت رسانه زوج باز تهیه شده است، مراجعه کنید.

فاکتورهای خطر تبخال تناسلی

فاکتورهای خطر تبخال عبارت است از:

 1. تبخال تناسلی در زنان شایع تر از مردان می باشد. ویروس هرپس سیمپلکس به راحتی از مردان به زنان منتقل می گردد.
 2. داشتن رفتارهای جنسی پر خطر از دیگر عواملی است که احتمال ابتلا به تبخال را افزایش می دهد.
 3. ضعف در سیستم ایمنی برای مثال انجام شیمی درمانی به دلیل ابتلا به سرطان فرد را نسبت به ویروس هرپس سیمپلکس آسیب پذیرتر می سازد.

درمان قطعی تبخال تناسلی

باید عنوان داشت درمان قطعی تبخال تناسلی مشخص نمی باشد. برخی گزینه ها و داروهای ضد ویروس برای درمان تبخال تناسلی استفاده می شود:

 • آسیکلوویر
 • والاسیکلوویر

هدف از درمان تبخال تناسلی عبارت است از:

 • کمک به بهبود سریع زخم ها زیرا درمان سریع تبخال تناسلی احتمال عود ویروس را کاهش می دهد.
 • کاهش شدت و دوره علائم تبخال تناسلی
 • به حداقل رساندن احتمال انتقال تبخال تناسلی

اگر تشخیص تبخال تناسلی در مورد شما داده شده است، می توانید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. با استفاده از آب ساده و یا آب نمک محل مبتلا را تمیز نگاه دارید و از عفونی شدن تبخال تناسلی اجتناب کنید.
 2. با استفاده از کیسه یخ می توانید درد ناشی از تبخال را کاهش دهید. از قرار دادن مستقیم یخ بر تبخال اجتناب کنید.
 3. برای کاهش درد تبخال تناسلی حین ادرار کردن می توانید از وازلین یا کرم های موضعی حاوی ۵% لیدوکائین استفاده کنید. به خاطر داشته باشید قبل و بعد استفاده از کرم دست های خود را شستشو دهید.
 4. به هنگام ادرار کردن بر نواحی تناسلی خود آب بریزید تا درد تبخال تناسلی کاهش یابد.
 5. از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید، زیرا سبب تحریک تبخال ها می گردد. اصطکاک ناشی از نزدیکی نیز سبب تحریک تبخال تناسلی می گردد. تابش فرابنفش نیز عامل محرک دیگری محسوب می شود. بنابراین تا رفع تبخال تناسلی بهتر است از آفتاب گرفتن اجتناب کنید.
 6. از تماس پوستی با تبخال اجتناب کنید و تنها سعی کنید به هنگام مالیدن کرم های موضعی در تماس با آن باشید.
 7. تا درمان تبخال تناسلی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید.

نکاتی که در مورد راه های انتقال تبخال تناسلی بهتر است بدانید، عبارت است از:

 1. تماس پوست به پوست با نواحی عفونی شده از جمله به دنبال رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی احتمال انتقال را در پی دارد.
 2. قبل از ایجاد تبخال ممکن است دچار خارش شوید، در نتیجه امکان انتقال عفونت به سایر بخش ها یا دیگران وجود خواهد داشت.
 3. استفاده از حوله، قاشق، چنگال و یا لیوان مشترک از راه های انتقال تبخال تناسلی محسوب نمی شود، زیرا ویروس تبخال تناسلی به محض دور شدن از پوست از بین خواهد رفت.
 4. برای کاهش احتمال انتقال تبخال تناسلی توصیه می شود، برای داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از کاندوم استفاده کنید. دقت کنید کاندوم باید نواحی دچار تبخال را بپوشاند، در غیر این صورت احتمال انتقال تبخال تناسلی وجود خواهد داشت.
 5. اگر شما و یا شریک جنسی شما به تبخال دچار است تا رفع زخم، تاول و خارش از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید.

تبخال تناسلی در بارداری

خانم های باردار مبتلا به تبخال معمولا می توانند زایمان واژینال داشته باشند. ابتلا به تبخال تناسلی در بارداری ریسک انتقال ویروس به جنین را همراه دارد که این عارضه ای بسیار خطرناک می باشد و به درمان با ترکیبات ضد ویروس نیاز دارد. در صورت بروز تبخال تناسلی در بارداری استفاده از داروهای ضد ویروس در اواخر بارداری توصیه می شود، تا از بروز تبخال در زمانی نزدیک به زایمان اجتناب گردد. اگر در زمانی رابطه جنسی به زایمان دچار عود تبخال تناسلی شوید، نیاز به سزارین وجود دارد تا به این ترتیب احتمال انتقال ویروس تبخال به جنین کاهش یابد.

رسانه زوج باز

درمان قطعی تبخال تناسلی

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

بدون نظر