مجله جنسی زوج باز

دانستنی‌هایی درباره سن شروع قاعدگی

زوج باز> سلامت جنسی> یک متخصص زنان و زایمان گفت: قاعدگی زودرس نه تنها باعث بروز بیماری قلبی عروقی می‌شود بلکه بیماری‌های دیگری را هم به دنبال دارد.

به گزارش زوج باز، سارا خداپسند متخصص زنان و زایمان  اظهار کرد: شروع دوره‌های قاعدگی از سنین پایین می‌تواند منجر به بروز خطراتی در آینده برای خانم‌ها شود؛‌ آغاز قاعدگی در سنین کمتر از ۱۲ سال، خطر بیماری‌های قلبی و سکته را برای سال‌های بعد افزایش می‌دهد؛ با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی عروقی دلیل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر دنیاست، توجه به علل بروز آن‌ها امری حیاتی است.

این متخصص زنان و زایمان بیان کرد: اگرچه بسیاری از فاکتور‌های دخیل در بروز بیماری‌های قلبی عروقی، مانند چاقی، پرفشاری خون و مصرف سیگار شناخته شده هستند، اما هنوز قطعاتی از پازل علل این بیماری‌ها، ناشناخته باقی مانده است؛ فاکتور‌های وابسته به سیستم تولید مثل، مانند یائسگی زودرس، قاعدگی زودرس، عوارض حاملگی، سقط و برداشتن رحم، برای مدت طولانی با بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط هستند.

خداپسند با اشاره به ارتباط یائسگی زودرس با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، گفت: علاوه بر یائسگی، سقط جنین نیز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر را افزایش دهد؛ شواهدی متعدد مبنی بر ارتباط مشکلات(Difficulties) سیستم تولید مثل و بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد، اما میزان و عمق ارتباط این ۲ هنوز دقیقا مشخص نیست.

وی ادامه داد: ریسک بروز بیماری‌های قلبی عروقی در زنانی که برای اولین بار در ۱۲ سالگی یا کمتر قاعده شده‌اند، ۱۰ درصد بیشتر از زنانی است که در سن ۱۳ سالگی یا بالاتر این تجربه را داشته‌اند؛ قاعدگی زودرس نه تنها باعث بروز بیماری قلبی عروقی می‌شود بلکه بیماری‌هایی دیگر را به دنبال دارد، خوب است بدانید  بلوغ زودرس و در نتیجه قاعدگی زودرس، باعث افزایش خطر افسردگی(Depression) در بزرگسالی خواهد شد.

این متخصص زنان و زایمان یادآوری کرد: مطالعات اخیر نشان می‌دهد دخترانی که بسیار زودتر از موعد به سن بلوغ وارد شده و دچار قاعدگی زودرس می‌شوند، با افزایش احتمال ابتلا به افسردگی روبرو خواهند شد.

بدون نظر