مجله جنسی زوج باز

خطرات جدی رابطه مقعدی که باید بدانید!

رابطه مقعدی توسط زوجین زیادی انجام می شود، اما رابطه مقعدی اگر بدرستی انجام نشود می تواند خطرات زیادی برای زنان و همین طور برای مردان داشته باشد که در این مطلب به خطرات رابطه مقعدی اشاره می کنیم.

خطرات رابطه مقعدی و رابطه جنسی از پشت

متأسفانه در سال‌های اخیر برقراری رابطه جنسی از راه مقعد بیشتر از قبل شده است که پزشکان و متخصصان توصیه نمی‌کنند. این نوع رابطه جنسی دارای خطرات و عوارضی است که در ادامه به تمام این موارد اشاره می‌کنیم. در این باره با دکتر لارن استرچر Lauren F. Streicher، مدیر مرکز پزشکی بیماری‌های جنسی و یائسگی در دانشگاه فینبرگ Feinberg صحبت کرده‌ایم. دکتر استرچر معتقد است برقراری رابطه مقعدی دارای خطراتی است که بهتر است خانم‌ها از آن‌ها مطلع باشند.

اجازه بدهید واضح صحبت کنیم مقعد برای برقراری رابطه جنسی ساخته نشده است. مقعد یک مسیر یک طرفه است. از طرف دیگر واژن دارای یک پوشش ضخیم و ارتجاعی است و دارای پوششی مانند آکاردئون است و طوری طراحی شده که با دخول آلت تناسلی مردانه یا خروج نوزاد هماهنگ می‌شود. دکتر استرچر می‌گوید: بافت مقعد نازک‌تر است و دارای قابلیت ارتجاعی مشابه با واژن نیست، بنابراین احتمال پارگی آن زیاد است. پارگی مقعد نیز احتمال انتقال عفونت‌های جنسی و مقاربتی را افزایش می‌دهد.

*گونوره رکتال یا مقعدی* Rectal gonorrhea و کلامیدیا* chlamydi و HIV: از خطرات جدی رابطه مقعدی هستند. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در امریکا رابطه مقعدی یکی از پرخطرترین رفتارها و مهم‌ترین عامل عفونت HIV محسوب می‌شود.

طبق بررسی‌هایی که در دانشگاه Northwestern انجام شد، زنانی که رابطه مقعدی را بخشی از رابطه جنسی معمول خود قرار می‌دهند، بیش از دیگران تغییراتی را در تحمل مدفوع مشاهده کرده‌اند و دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شده‌اند

خطرات رابطه از راه مقعد

* گونوره یا سوزاک gonorrhea: یکی از شایع‌ترین بیماری‌های منتقل شونده از راه تماس جنسی است. در اثر باکتری به نام گونوره ایجاد می‌شود و از راه واژن، دهان و یا تماس مقعدی منتقل می‌شود. شریک جنسی فرد در صورت نداشتن علائم هم ممکن است این بیماری را انتقال دهد. اما رابطه مقعدی احتمالاً یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس انسانی پاپیلوم papillomavirus یا HPV است. تعداد کمی از مردان دگر جنس گرا مبتلا به HIV هستند، اما نیمی از مردان به HPV مبتلا هستند. بنابراین رابطه مقعدی برای مردان هم خطرناک است. HPV باعث بروز زگیل‌های مقعد و سرطان مقعد می‌شود.

* کلامیدیا chlamydia: بیماری کلامیدیا نام بیماری مقاربتی است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نشانه‌ای ندارند. ایجاد علائم ممکن است چند هفته پس از ایجاد عفونت رخ دهد. علائم در زنان شامل ترشحات واژن و سوزش ادرار می‌باشد. در مردان نیز ترشحات اندام جنسی، سوزش ادرار و تورم و درد یک یا هر دو بیضه است.

دکتر استرچر همچنین بیان کرد که احتمالاً آزمایشات غربالگری برای عفونت‌های منتقله از طریق رابطه مقعدی توسط پزشک انجام نمی‌شوند، مگر اینکه پزشک به طور خاص از شما در مورد رابطه مقعدی سؤال بپرسد یا اینکه شما خودتان درخواست چنین آزمایشاتی را داشته باشید.

 

به علاوه رابطه مقعدی باعث بروز درد، خونریزی و بی اختیاری مدفوع می‌شود. طبق بررسی‌هایی که در دانشگاه Northwestern انجام شد، زنانی که رابطه مقعدی را بخشی از رابطه جنسی معمول خود قرار می‌دهند، بیش از دیگران تغییراتی را در تحمل مدفوع مشاهده کرده‌اند و دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شده‌اند.

اما اگر تمایل دارید رابطه مقعدی را تجربه کنید، سالم‌ترین راه چیست؟ حتماً از محافظ استفاده کنید. حتی اگر یک شریک جنسی دارید، لازم است در زمان رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید و اگر بعد از رابطه مقعدی تصمیم به دخول از طریق واژن دارید، حتماً کاندوم را عوض کنید تا از بروز عفونت مجاری ادرار پیشگیری کنید.

 

همچنین بخوانی  : آیا رابطه جنسی مقعدی باعث بزرگ شدن باسن می شود؟

 

 

بدون نظر