مجله جنسی زوج باز

تلفن همراه هوشمند به روابط زوج‌ها صدمه می‌زند؟

امروزه بیشتر افراد در جهان اینترنتی سیر می‌کنند و با استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، درگیر شبکه‌های مختلف مجازی شده‌اند. گروهی از محققان دانشگاه بیلور با توجه به همین پیش‌زمینه، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که نشان می‌دهد استفاده از تلفن همراه هوشمند به روابط عاشقانه زوج‌ها آسیب می‌رساند و می‌تواند به افسردگی منجر شود. گزارشی از این مطالعه در Computers in Human Behavior منتشر شده است.

آنان در این مطالعه، ۳۰۸ نفر را بررسی کردند تا تاثیر استفاده از تلفن همراه هوشمند‌ روی روابطه شخصی‌شان را ارزیابی کنند. بعد براساس نتایج این ارزیابی، یک مقیاس ۹ درجه‌ای برای استفاده از تلفن همراه هوشمند تنظیم کردند و از ۱۴۵ نفر خواستند تا این مقیاس‌ها را انتخاب کنند. به اضافه این‌که میزان رضایت از رابطه، رضایت از زندگی و احتمال ‌افسردگی را هم اندازه‌گیری کردند.

درنهایت، ۴۶.۳ درصد از افراد حاضر در این مطالعه اذعان کردند که وقتی همسرشان در کنارشان حاضر است، شدیدا با تلفن همراه هوشمند درگیر می‌شود و دیگر به آن‌ها توجه نمی‌کند. حتی ۲۲.۶ درصد از این افراد اظهار کردند که این وضعیت باعث دعوا بین آن‌ها شده است و ۳۶.۶ درصدشان نیز گفتند که این حالت باعث شده است که گاهی اوقات احساس افسردگی کنند.
مسئولان مطالعه می‌گویند که درگیر شدن شدید همسر با تلفن همراه هوشمند، بین زوج‌ها ضدیت ایجاد می‌کند و درنهایت به کاهش میزان رضایت از ازدواج و زندگی برای طرف مقابل منجر می‌شود و حتی احتمال افسردگی را افزایش می‌دهد.

بدون نظر