مجله جنسی زوج باز

تاثیر عقب افتادن یائسگی بر حافظه زنان

زوج باز>سلامت>بنابه گفته محققان کالج لندن، سن یائسه شدن زن‌‌ها روی عملکرد حافظه آنها اثر ‌می‌گذارد. آنها ‌می‌گویند دیرتر یائسه شدن <دیرتر یائسه شدن>و مدت زمانی طولانی تر در سن باروری ماندن باعث ‌می‌شود که زنان بعدها در دوران کهولت، عملکرد شناختی بهتری داشته باشند. این نتایج پس از بررسی 1315 زن در بریتانیا به دست آمد.

به گزارش زوج باز: محققان به بررسی ۱۳۱۵ زن در سنین مختلف ۴۳، ۵۳، ۶۰ تا ۶۴ و ۶۹ سالگی پرداختند و با تحقیق در مورد زمان یائسگی و یا سلامت باروری آن دسته از زنانی که هنوز یائسه نشده بودند و انجام دادن تست‌‌های حافظه کلا‌می‌ و سرعت پردازش شناختی آنها، متوجه شدند، زنانی که دیرتر یائسه ‌می‌شوند در کهنسالی، از نظر شناختی در وضعیت بسیار بهتری قرار خواهند داشت.

این محققان در مورد هورمون درمانی، جراحی برداشتن رحم، توانایی شناختی و چند عامل اجتماعی دیگر از جمله تحصیل و حرفه این زنان، اطلاعاتی کسب کردند. در بررسی حافظه نیز از داوطلبان خواستند که فهرستی از ۱۵ شیء را به خاطر بیاورند و این کار را سه مرتبه تکرار کنند و حداکثر امتیاز نیز ۴۵ بود. شرکت کنندگان ۴۳ ساله به طور متوسط تا ۲۵.۸ واژه را به یاد داشتند که این تعداد در ۶۹ ساله‌‌ها به ۲۳.۳ واژه ‌می‌رسید. نتایج نشان داد، زنانی که یائسگی آنها به طور طبیعی و دیرتر رخ داده، در سنین بالاتر ‌می‌توانند واژه‌‌های بیشتری به یاد آورند. البته ارتباطی بین سن و حافظه افرادی که به دلیل برداشتن رحم، دچار یائسگی شده‌اند، مشاهده نشد.

مکانیسم این مساله ‌می‌تواند در نقش گیرنده استروژن باشد که ژن فعال کننده فاکتور نرون‌زایی مشتق شده از مغز را تنظیم کرده و روی مهارت‌‌های حافظه و سرعت پردازش اثر ‌می‌گذارد. در واقع این فاکتور با تثبیت کردن اطلاعات حافظه و ذخیره سازی آنها، به توانایی شناختی فرد کمک بسیاری ‌می‌کند.

فرآیندهای هورمونی بدن افراد، ‌می‌توانند روی حافظه کلا‌می‌ و درک شناختی آنها اثرگذار باشد، بنابراین زن‌‌ها بهتر است نسبت به سلامت هورمونی بدن شان، دقت کافی داشته باشند.دیلی میل

 

بدون نظر