مجله جنسی زوج باز

بهترین مشاوره ازدواجی که تاکنون شنیدم

حتما پیش از ازدواج بسیاری از این توصیه ها را شنیده اید:

“برای شب نشینی وقت بگذار.”، “هیچ وقت عصبانی به رختخواب نرو.”، “رابطه خودت را در اولویت بگذار.”، “به سوی بگو مگو و کشمکش نرو.”

 زوج های با تجربه بیشتر از زوج های جوان به مسیر طی شده نگاه می کنند و برای چالش های پیش رو دیدگاه هایی را ارائه می کنند. از تمام مشاوره هایی که من و همسرم پیش از ازدواج گرفتیم یک مشاوره از همه بیشتر ما را به چالش کشید و به کل دگرگون کرد و آن را یک بار از پدرم آموخته بودم.

پدرم معلم بود. او تنها کسی بود که به رابطه زناشویی ما توانست کمک واقعی کند. آن زمان که من و همسرم کم کم برای مراسم ازدواج آماده می شدیم، با او در یک رستوران کوچک قرار گذاشتیم و درباره جزئیات رابطه گفتگو کردیم. ما از پدر درباره مسائل مختلفی پرسش کردیم: مسئولیت هر کس در زندگی مشترک چیست؟ در رابطه با هم چطور رفتار کنیم؟ و در برابر اختلاف ها و مشکلات آینده چه کنیم؟

 پدر کمی فکر کرد و با لبخند مستقیم به ما نگاه کرد و گفت: “خیلی زود همدیگر را ببخشید.” من آن روز به اندازه کافی متوجه اهمیت گفته پدرم نشدم و آن گفته خیلی بر من اثر نگذاشت.

 اگر در زندگی جایی وجود داشت که آنجا بتوانم با تلخی ها و اشتباهاتی که انجام داده ام کنار بیایم آنجا همان زمانی بود که ازدواج کردم. کجا دیگر می توان این لحظات زیبا و صمیمانه را با کسی داشت؟! زمان، پول، مسئولیت، سرپرستی فرزندان، سختی ها و آسانی ها و روابط جنسی و…

یکی شدن دو نفر در زناشویی فراتر از روابط جنسی است. هر یک از افراد نقاط ضعفی دارند که با ورود به رابطه زناشویی دری باز می شود و آن نقاط ضعف خود را بیشتر نشان می دهند و ممکن است از آنها بیش از هر زمان دیگری آسیب ببینند و ترمیم این زخم ها نیاز به زمان داشته باشد.

بخشش به چه معناست؟

برای من کم پیش می آید که درباره مسأله ای ساکت بمانم مخصوصا وقتی که ناراحت هستم. در سال اول ازدواج ما بگو مگوهای بسیاری داشتیم به دلیل اینکه هر کدام برای حل هر مشکلی، مشکلات تازه ای می تراشیدیم. با هر مشکلی که پیش می آمد مشکلات قبلی مان را که ظاهرا حل کرده بودیم دوباره بازگو می شد که کار را دشوارتر و پیچیده تر می کرد. من با گفتن مشکلاتم فکر می کردم حالم بهتر می شود و می توانم او را ببخشم و موضوع را رها کنم ولی به این نتیجه رسیدم که برای بخشیدن لازم است ابتدا تصمیم به بخشیدن بگیرم و انجام هیچ کاری باعث بخشیدن همسرم نمی شد.

 روزی پسرم بازی ای می کرد که کلمات جدید و معانی آن را به او یاد می داد. پسرم از من خواست با او بازی کنم. من هم پذیرفتم. بازی را شروع کردیم و وقتی به معنایی که برای کلمه “بخشش” نوشته شده بود رسیدم با این جمله رو به رو شدم: “وقتی کسی را می بخشی دیگر از او خشمگین نیستی.” این جمله من را غافلگیر کرد. پس از آن معنای این کلمه را هم در واژه نامه نگاه کردم. آنجا درباره تغییر احساس فرد زمانی که می بخشد نوشته شده بود. بخشیدن اشتباه دیگری و چشم پوشی از خطای او از یک شخصیت بخشنده انتظار می رود که مشتاقانه در پی آن است که فرصتی را به دیگران تقدیم کند او می بخشد زیرا می داند که شاید این اشتباه از خودش هم سر بزند. بعدها درباره چگونه بخشیدن بیشتر تحقیق کردم تا اینکه به کتابی با عنوان «بخشش یک انتخاب است» نوشته پروفسور رابرت دی.انرایت برخوردم.(این کتاب توسط خانم لیلا شاپوریان به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است.) در این کتاب نوشته شده:

«بخشش به شیوه مناسب بیش‏تر از آن‏که براى بخشیده‏ شده مفید باشد، روى زندگى بخشنده تأثیر می گذارد. کتاب، سرشار از تدبیر و قوت قلب صمیمانه است و خواننده در مسیرى وارد می شود که شفافیت و آرامش را برای او به ارمغان مى‏ آورد. بخشش از «شبه بخشش» متمایز است و بخشش به معناى گردن نهادن به سوءاستفاده‏ مداوم یا حتى آشتى با متخلف نیست، بلکه به کمک بخشش، خوانندگان تشویق مى‏ شوند با رنج‏شان مقابله و آن را رها کنند و به زندگى ‏خود ادامه دهند.»

همچنین، انرایت  برای «بخشیدن حقیقی»  گذر از چهار مرحله را لازم می داند:

  •  مرحله اول/ کشف کنیم: برای آنکه دیگری را بتوانیم ببخشیم باید همان رفتار او را که سبب ایجاد ناراحتی در ما شده را بپذیرم.
  • مرحله دوم/اراده کنیم: وقتی حس ناراحتی را شناختیم نباید بگذاریم آن ناراحتی ما را به رفتار خشن مجبور کند. باید یادمان باشد که از خشم هیچ نتیجه ای به دست نمی آید. پس برای رهایی از ناراحتی درونی باید ببخشیم.
  • مرحله سوم/ بخشش را انتخاب کنیم: در این مرحله دو انتخاب دارید یا می بخشید یا تلافی می کنید. طرف مقابل را درک کنیم یا دست کم با او همدردی کنیم. این سبب می شود که احساسات بد را از خود دور کنیم.  برای جلوگیری از رفتار ناشایست انتقام جویی شاید لازم باشد که با شخص مقابل همدلی کنیم.
  • مرحله چهارم/نتیجه بخشش: به خاطر داشته باشیم در گذشته هم بارها شخص دیگری ما را بخشیده است. مانع ورود حس بد به ذهنمان شویم. گذشته ناخوشایند را برای خود مرور نکنیم و با پشتکار حس خوب بخشش را از درون تقویت کنیم.

بهترین مشاوره ازدواجی که تاکنون شنیدم

به این مطلب امتیاز بدین

بدون نظر