مجله جنسی زوج باز

انواع پرده بکارت

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت یا هایمن پرده ایست که در مدخل واژن قرار و در دخترهای باکره وجود دارد.این پرده در سنین پایین تر سطحی (پایین تر) است ولی با بالا رفتن سن و رشد لبیای بزرگ و کوچک عمقی تر می شود. این پرده در محیط خود به جدار واژن اتصال دارد. شکل سوراخ وسط و همچنین قوام و ضخامت آن نوع پرده را مشخص می کند .

انواع پرده بکارت

  1. پرده بکارت بدون سوراخ ( Imperforated hymen ) : معمولا وجود این نوع پرده در اولین قاعدگی فرد تشخیص داده می شود. زیرا خون قاعدگی توانایی خروج از واژن را ندارد. به علت تجمع خون قاعدگی ، در معاینه، پرده متورم و به رنگ آبی دیده می شود. دختر مبتلا به درد زیر شکم می شود. پزشک بایستی با عمل جراحی یک شکاف صلیبی یا خطی در مرکز و کمی به سمت بالا ایجاد کند و خون را تخلیه نماید . در این مورد پزشک برای دختران گواهی صادر می کند تا در آینده دچار مشکل نشوند.
  2. پرده بکارت غربالی ( Cribriformis ) : چندین سوراخ دارد .
  3. پرده بکارت هلالی : این پرده به شکل هلالی است که قسمت قطور آن در پایین و عقب و دوانتهای آن در طرفین به جدار واژن چسبیده و در قسمت جلو و بالای واژن هیچ نوعچسبندگی به دیواره واژن ندارد .
  4. پرده بکارت نعل اسبی : اگر پرده ی هلالی در دو انتها عریض تر و به قسمت بالا چسبیده باشد به آن نعل اسبی گویند.
  5. پرده بکارت لب دار ( Labiformis ) : این پرده به شکل دو لب می باشد که در دو طرف به جدار واژن می چشبد و دو انتهای آن در بالا و پایین به هم متصل شده است . اتصال پایینی این پرده در بعضی افراد خیلی باریک و ظریف بوده و تشخیص آن را از نظر پارگی دشوار می سازد .
  6. پرده تیغه دار یا دو سوراخی یا پل دار ( Septus ) : از بالا به پایین نواری از پرده سوراخ را به دو نیم تقسیم کرده است .
  7. پرده بکارت حلقوی ( Anularis ) : دور تا دور به جدار واژن می چشبد و در وسط سوراخی دارد که چگونگی لبه های پرده اشکال فرعی دیگری به آن می دهد.
  • پرده حلقوی صاف ( Anularis ) : اگر لبه های سوراخ وسط پرده صاف باشد ، از نوع حلقوی صاف خواهد بود.
  • پرده کنگره دار یا لب دار ( Labatus ) : زبانه های بزرگ با فرورفتگی های عمیق دارد.
  • پرده دندانه دار ( Denticularis ) : حاشیه ها با فاصله کم و دندانه دندانه است.

نکته !

پرده بکارت حلقوی می تواند ارتجاعی باشد. این بدان معنی نیست که تمام پرده های حلقوی ارتجاعی هستند . این نوع پرده قابلیت کشسانی هماهنگ با دیواره واژن را دارد. در نتیجه در هنگام نزدیکی و دخول آلت تناسلی مرد ، ممکن است پاره نشود و یا تنها آسیب جزئی ببیند. پرده ارتجاعی ممکن است تا سال ها پس از شروع فعالیت جنسی در جای خود باقی بمانند البته این نوع پرده در طولانی مدت و در اثر روابط جنسی مکرر به مرور ساییده می شود و تنها به هنگام زایمان طبیعی پاره می شود.


بریدگی های طبیعی پرده بکارت

پرده بکارت در برخی افراد ممکن است دارای بریدگی های طبیعی باشد که با پارگی پرده تفاوت دارد. در این پدیده ، امتداد بریدگی ها به دیواره واژن نمی رسند و یا کناره های بریدگی ها بر هم منطبق نمی شوند . اگر با استفاده از آینه اقدام به دیدن پرده بکارت خود کرده اید و با دیدن این بریدگی ها مواجه شدید ، در صورت نداشتن تماس جنسی ، نگران نباشید . البته افتراق بریدگی طبیعی پرده با پارگی تنها توسط فرد آموزش دیده ، ماما یا پزشک میسر است .

بدون نظر