مجله جنسی زوج باز

اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان

اقدامات قبل از بارداری به این معنی می باشد که بدانید، چه فاکتورهای خطری در شما وجود دارد که می تواند بر قدرت باروری شما تاثیر بگذارد، برای مثال بدانید، مصرف برخی غذاها و یا برخی داروها قبل از بارداری می تواند بر جنین تاثیر بگذارد. برخی مشکلات مانند دیابت نیز می تواند بر قدرت باروری تاثیر داشته باشد. بنابراین در نظر گرفتن اینکه اقدامات قبل از بارداری برای مردان و زنان چگونه است، شما را در داشتن بارداری سالم یاری خواهد داد. همه خانم ها باید به سلامت خود صرف نظر از بارداری توجه داشته باشند، زیرا نیمی از بارداری هایی که رخ می دهد، بدون برنامه ریزی قبلی می باشد. بارداری های برنامه ریزی نشده، خطر زایمان زودرس و سایر مشکلات را به دنبال دارد. دلیل دیگر این است که با وجود دستاوردهایی که در مراقبت های پزشکی به آن دست یافته ایم، ۱ نفر از هر ۸ نوزاد متولد شده نارس هستند. تحقیقاتی وجود دارد که در تلاش برای درک و پیشگیری از بروز زایمان های زودرس می باشد. به طور کلی متخصصین معقتدند که خانم ها قبل از بارداری باید سالم تر باشند. مراقبت ها و اقدامات قبل از بارداری برای زنان باید حداقل ۳ ماه قبل از بارداری انجام شود. به همین نسبت اقدامات قبل از بارداری برای مردان نیز باید پیش از بارداری آغاز گردد.

شما همچنین می توانید به مقاله های چگونه باردار شویم؟، ترک سیگار در دوران بارداری، علائم و درمان بارداری پوچ و تست های غربالگری دوران بارداری که توسط سایت رسانه زوج باز تهیه شده است، مراجعه کنید.

اقدامات قبل از بارداری برای زنان

مردان و زنان ۳ ماه قبل از بارداری و یا فعال شدن به لحاظ جنسی باید آمادگی بارداری را داشته باشند. در این دوران انجام اقداماتی مانند ترک سیگار، رسیدن به وزن مناسب یا تعدیل برخی داروهای مصرفی، از اهمیتی در اقدامات قبل از بارداری برخوردار خواهد بود. پنج مورد از مهم ترین مواردی که در اقدامات قبل از بارداری برای زنان باید بدان توجه شود عبارت است از:

 1. مصرف ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم فولیک اسید به طور روزانه: مصرف این مقدار فولیک اسید احتمال بروز نقص مغزی و نخاعی را کاهش می دهد. همه خانم ها به مصرف روزانه فولیک اسید در دوران قبل از بارداری نیاز دارند. برخی پزشکان مولتی ویتامین های پریناتال را توصیه می کنند، که مقدار فولیک اسید بیشتری دارند.
 2. ترک سیگار و اجتناب از نوشیدن الکل
 3. اطمینان از تحت کنترل بودن بیماری های زمینه ای: ابتلا به برخی بیماری ها بر نتایج بارداری تاثیر می گذارد. از جمله این بیماری ها می توان به آسم، دیابت، چاقی و صرع اشاره کرد.
 4. در مورد داروهای غیر نسخه ای که استفاده می کنید، با متخصص زنان مشورت کنید: این داروهای غیر نسخه ای شامل ترکیبات و مکمل های گیاهی نیز می باشد. همچنین باید از به روز بودن واکسیناسیون خود اطمینان حاصل کنید.
 5. در محیط کار و خانه از قرار گرفتن در معرض سموم و ترکیباتی که سبب ایجاد عفونت می شود، اجتناب کنید.

قبل از بارداری باید در موارد زیر با متخصص زنان مشورت کنید:

 1. تنظیم خانواده و کنترل بارداری
 2. مصرف فولیک اسید
 3. واکسن ها و غربالگری های ضروری مانند تست پاپ اسمیر و غربالگری برای بیماری های مقاربتی مانند اچ آی وی
 4. کنترل مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های تیروئیدی، چاقی، افسردگی، آسم و درک اینکه چطور بارداری می تواند بر این بیماری ها تاثیر بگذارد.
 5. داروهای مصرفی از جمله ویتامین ها و مکمل های گیاهی
 6. راه هایی برای بهبود وضعیت سلامت مانند کنترل وزن، ایجاد عادات غذایی سالم، فعالیت فیزیکی مناسب، مراقبت از دندان ها و لثه ها، کاهش استرس، ترک سیگار و اجتناب از مصرف الکل
 7. نحوه پیشگیری از ابتلا به بیماری ها
 8. توضیحات و دریافت هشدار هایی در ارتباط با محیط کار یا خانه که می تواند بر سلامت جنین تاثیر بگذارد.
 9. مشکلاتی که به طور وراثتی در خانواده وجود دارد.
 10. مشکلاتی مانند زایمان زودرس که در بارداری های قبلی تجربه کرده اید.

اقدامات قبل از بارداری برای مردان

همسر شما نیز می تواند، شما را در آماده سازی های قبل از بارداری یاری دهد:

 1. آمادگی مردان برای پدر شدن: اگر هر دو والدین برای بارداری آمادگی داشته باشند، در آن صورت احتمال بیشتری وجود دارد که زنان مشاوره های قبل از بارداری را به موقع دریافت کنند. همچنین احتمال رفتارهای پر خطر مانند سیگار کشیدن و یا مصرف الکل نیز کاهش می یابد.
 2. غربالگری بیماری های مقاربتی: غربالگری برای بررسی احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی در مردان می تواند، احتمال انتقال بیماری مقاربتی به زنان را کاهش دهد.
 3. تقویت سیستم باروری: همسر شما می تواند با تقویت سیستم باروری خود، همچنین محدود کردن مصرف الکل، ترک سیگار، ایجاد انتخاب های غذایی سالم و کاهش استرس بسیار موثر واقع شود. تحقیقات نشان داده است مردانی که از سیگار می کشند، یا در نوشیدن الکل افراط می کنند، در اسپرم خود با مشکلاتی رو به رو هستند. این گونه مشکلات در ایجاد باروری دشواری هایی را به دنبال دارد. اگر امکان ترک سیگار وجود ندارد، می توانید از همسر خود خواهش کنید تا پیرامون شما سیگار نکشد.
 4. چکاپ قبل از بارداری توسط پزشک: همسر شما نیز باید در مورد وضعیت سلامت خویش همچنین سابقه خانوادگی و مصرف برخی داروها توضیحاتی به پزشک ارائه دهد.
 5. آلاینده ها و مواد سمی: مردانی که در محیط کار خود با آلاینده ها و مواد سمی ارتباط دارند، باید در تماس با همسران خود احتیاط کنند. برای مثال افرادی که با حشره کش ها در تماس هستند، باید لباس های کثیف خود را قبل از تماس با همسر تعویض کنند. این لباس ها باید به طور جداگانه ای شستشو داده شود.

مشاوره ژنتیکی قبل از بارداری

ژن ها به طرق مختلفی می تواند بر سلامت جنین، تاثیر داشته باشد:

 1. اختلالات تک ژنی ناشی از وجود مشکل در یک ژن: ژن ها حاوی اطلاعاتی هستند که سلول های بدن برای عملکرد بدان نیاز دارند. اختلالات تک ژنی در خانواده به طور موروثی وجود دارد. مثال هایی از این اختلال می توان به سیستیک فیبروزیس یا آنمی سلول داسی شکل اشاره کرد.
 2. اختلالات کروموزومی که در بخش یا همه کروموزوم اتفاق می افتد: کروموزوم ها ساختارهایی هستند که ژن در آن قرار گرفته است. اغلب اختلالات کروموزومی که کل کروموزوم ها را در بر می گیرد، در خانواده به طور ارثی منتقل نمی شود.

برخی از مواردی که دریافت مشاوره ژنتیکی را الزامی می سازد، عبارت است از:

 • سابقه خانوادگی در ابتلا به یکی از شرایط ژنتیکی مانند نقص مادرزادی، اختلالات کروموزومی یا سرطان
 • در دو مورد بارداری قبلی مرده زایی روی داده و یا بارداری از دست رفته باشد.
 • وجود کودک مبتلا به اختلال ارثی، نقص مادرزادی یا معلولیت ذهنی
 • سن بالای ۳۵ سال مادر

رسانه زوج باز

اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

بدون نظر