مجله جنسی زوج باز

اضطراب و نا باروری مردان

زوج باز>سلامت>سلامت جنسی>بنابه گفته محققان، فقط 2 ماه مضطرب بودن به اسپرم مردها صدمه می‌زند و می‌تواند از شانس بچه‌دار شدن آنها بکاهد. اسپرم مردهایی که در فشار و سختی بسیار زندگی می‌کنند، 47 درصد از توان و تحرک خود را از دست می‌دهند. تحرک کم اسپرم <Low sperm motility>نیز موجب کاهش شانس بارور شدن تخمک می‌شود. این نتایج با بررسی 11 هزار نمونه اسپرم به دست آمده است.


به گزارش زوج باز: محققان بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷، حدود ۱۱ هزار نمونه اسپرم اهداء شده را بررسی کردند. بخشی از این اسپرم‌ها مربوط به مردهایی بود که در مناطق جنگی حضور داشتند و بیشتر آنها در رده سنی ۳۲ سالگی بودند. در واقع این سن، میانگین برای اولین بار پدر شدن مردها در بریتانیاست. این بررسی نشان می‌دهد، اضطراب طولانی می‌تواند روی کیفیت اسپرم اثری منفی بگذارد.

از طرفی اضطراب روحی و ذهنی هم می‌تواند روی اسپرم‌ها، اثری منفی داشته باشد. محققان سبک زندگی کشورهای غرب و آثار اضطراب ناشی از آن را روی مردها و کیفیت اسپرم‌شان بررسی کردند و متوجه شدند حتی ۲ ماه در اضطراب بودن می‌تواند اثر بسیار بدی روی باروری مردها بگذارد.

محققان معتقدند که مردها برای داشتن اسپرم‌های سالم باید تا جایی که می‌توانند از سبک زندگی مضطرب کننده دوری کنند تا دچار ناباروری نشوند.

محققان به موارد دیگری برای سالم نگهداشتن اسپرم نیز اشاره می‌کنند. از این موارد می‌توان به داشتن وزن مناسب، ترک دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی، پوشیدن شلوارهای آزادتر، خواب کافی و مراقبت‌های بهداشتی اشاره کرد.دیلی میل

بدون نظر